Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO i PSL za podwyżkami dla pielęgniarek

0
Podziel się:

Tylko te kluby poparły w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o
zakładach opieki zdrowotnej.

PO i PSL za podwyżkami dla pielęgniarek
(Igorvoronchikhin/Dreamstime)
bEKDvWlh

Tylko kluby PO i PSL poparły w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Zakłada on m.in. wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie handlu długami szpitali.

Nowela podtrzymuje m.in. zobowiązanie kierownika zoz do przeznaczenia nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosły środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w zakładzie. Jednak trzy czwarte z tych pieniędzy będzie musiało być przeznaczane na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Przepis ten jest przejściowy i ma obowiązywać do 31 grudnia 2012 r.

Norbert Dera (PO) pozytywnie ocenił propozycję dotyczacą podwyżek pielęgniarek i położnych. - _ Jeśli chcemy pomóc komuś i jest to dobry zapis - to powinien zostać zachowany _ - zaznaczył. - _ Jeśli chcemy pomóc innym grupom - powinniśmy także z nimi rozmawiać _ - podkreślił. Dera zapowiedział, że klub PO poprze projekt nowelizacji, gdyż m.in. ograniczy on handel długami szpitali, który - w jego ocenie - prowadzi do utraty kontroli samorządów nad zoz-ami.

bEKDvWlj

W ocenie posła PiS Tomasza Latosa zapis o podwyżkach dla pielęgniarek i położnych dyskryminuje m.in. techników medycznych i radiologów. - _ Niwelując jedną niesprawiedliwość, należy uważać, by nie krzywdzić innych - jeszcze słabszych _ - podkreślił. Powołując się na analizę Biura Analiz Sejmowych, Latos powiedział, że faworyzowanie jednej grupy zawodowej może być niekonstytucyjne. Zaznaczył, że nie ma jeszcze decyzji klubu dot. poparcia nowelizacji ustawy. - _ Mamy jeszcze dwa dni na zastanowienie się. Być może wstrzymamy się od głosu _ - poinformował.

Odpowiadając na zarzut posła PiS dotyczący niekonstytucyjności, wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślił, że - w jego ocenie - _ wątpliwy _ pod względem konstytucyjnym może być cały zapis o przekazywaniu środków z NFZ, na podwyżki pracowników szpitala.

- _ Zapis przyznający trzy czwarte środków pielęgniarkom i położnym, tylko ten zapis doprecyzowuje _ - podkreślił. Szulc dodał, że intencją ustawodawców było, aby skorzystali na nim wszyscy pracownicy służby zdrowia. - _ Tak się nie stało _ - podkreślił. - _ Niektóre grupy skorzystały więcej, inne mniej - na niekorzyść pielęgniarek. A jest to najliczniejsza grupa pracowników w służbie zdrowia _ - zaznaczył.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t111604.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bez;zachet;polacy;nie;kupia;ubezpieczen;zdrowotnych,194,0,681154.html) Bez zachęt Polacy nie kupią ubezpieczeń zdrowotnych
Także Elżbieta Zakrzewska (SLD) negatywnie oceniła zapis dot. podwyżek pielęgniarek i położnych. W jej ocenie prowadzi on do skłócenia personelu medycznego. - _ Jesteśmy za podwyżkami dla pielęgniarek i położnych, ale na normalnych zasadach _ - podkreśliła. W jej ocenie zapis ten będzie ograniczał kierownika zakładu opieki zdrowotnej w dysponowaniu środkami. Zakrzewska podkreśliła, że w tej części jej klub nie popiera rozwiązań nowelizacji ustawy.

bEKDvWlp

Marian Starownik (PSL) powiedział, że zapisy nowelizacji wzmacniają pozycję samorządu terytorialnego nad zoz-ami. W jego opinii wtórny obrót wierzytelnościami prowadzi do spadku wierzytelności szpitala a także do obniżenia jakości jego świadczeń.

Nowela wprowadza też zmiany mające na celu ograniczenie handlu wierzytelnościami poprzez konieczność uzyskania zgody przez podmiot, który utworzył zoz. W większości przypadków będzie to samorząd.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t89632.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lekarze;chca;by;prezydent;zajal;sie;reforma;sluzby;zdrowia,191,0,666047.html) Lekarze chcą, by prezydent zajął się reformą służby zdrowia
Według MZ, potrzeba nowelizacji wynika z konieczności wzmocnienia wpływu organu założycielskiego na zmianę wierzyciela publicznego zoz-u. Ponadto spowoduje ograniczenie wtórnego obrotu długami, co wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Projekt zawiera także zmiany dotyczące uzyskiwania pieniędzy na realizację programów lub projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z UE oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Dodatkowo zostanie stworzona podstawa prawna do przekazywania pieniędzy w ramach realizacji programów wieloletnich, co czyni zadość zaleceniom Najwyższej Izby Kontroli. Zgodnie z projektem, możliwe będzie przekazywanie dotacji także jednostkom badawczo-rozwojowym, będącymi publicznymi zoz-ami.

bEKDvWlq
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t102490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;wraca;do;planow;reformy;sluzby;zdrowia,53,0,648245.html) Platforma wraca do planów reformy służby zdrowia _ - Koncentrujemy się na realizacji programu wyborczego - _ zapowiada nowy szef klubu PO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t73852.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pakiet;zdrowotny;przyjety;nic;nie;zatrzyma;reformy,211,0,692691.html) Pakiet zdrowotny przyjęty. Nic nie zatrzyma reformy? Zmiany forsowane przez minister Kopacz dotyczą m.in. komercjalizacji szpitali, odszkodowań za błędy lekarskie i leków refundowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlugi;szpitali;rosna;na;tym;niezle;mozna;zarobic,226,0,684514.html) Długi szpitali rosną. Na tym nieźle można zarobić Przeterminowane zobowiązania szpitali wzrosną w tym roku do 3 mld zł. Na ich restrukturyzacji coraz więcej zarabiają prywatne firmy.
bEKDvWlK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)