Notowania

wybory 2011
25.08.2011 06:02

PO: PiS wie, że kłamie. Kaczyński: PO jest bezradne

Zdaniem prezesa PiS kampanii nie powinno prowadzić się w sądzie. Reszta opozycji jeszcze ostrzej krytykuje pozew PO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Sąd orzekł wczoraj, że PiS musi sprostować wypowiedzi swoich polityków na temat kampanii _ Polska w budowie _. Szef sztabu PO, Jacek Protasiewicz podkreślił podczas konferencji prasowej, że Platforma _ nie ma wielkiej satysfakcji _ z tego powodu, bo - jak mówił - nie o satysfakcję chodziło, ale o zasady.*

_ - Nie ma nic ważniejszego, jak prowadzenie kampanii w sposób uczciwy, rzetelny, w oparciu o prawdziwe argumenty, a nie w oparciu o demagogię, kłamstwa, fałszywe zarzuty i oskarżenia _ - oświadczył szef sztabu PO.

Jak zaznaczył, podczas 9 minut konferencji prasowej PiS z udziałem szefa sztabu PiS Tomasza Poręby i rzecznika PiS Adama Hofmana - która skłoniła PO do złożenia pozwu - _ padły co najmniej cztery kłamstwa _.

_ - Jedno kłamstwo na dwie minuty, średnio licząc, uznaliśmy, że musimy pójść do sądu i powstrzymać PO przed tym bezkarnym rzucaniem fałszywego świadectwa _ - mówił Protasiewicz. _ - Jeśli z ust polityków PiS kłamstwa padają średnio raz na dwie minuty, to jak miałoby wyglądać siedem tygodni kampanii w wykonaniu PiS? _ - pytał.

Zdaniem szefa sztabu PO nieobecność przedstawicieli PiS podczas rozprawy sądu, świadczy o tym, że politycy Prawa i Sprawiedliwości mieli świadomość, że kłamali.

_ - Będziemy oczekiwali sprostowania, zaprzestania podawania nieprawdziwych informacji _ - podkreślił Protasiewicz.

]( # )PiS i PO mają wspólny plan, pisze Arkadiusz Droździel.**

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że metoda PO prowadzenia kampanii m.in. przez pozwy sądowe wykazuje bezradność tej partii. Jak powiedział, PiS raczej nie będzie się odwoływał od decyzji sądu ws. wypowiedzi PiS na temat kampanii _ Polska w budowie _.

_ - Mamy bardzo krytyczny stosunek do próby prowadzenia kampanii w sądach, bo to jest w gruncie rzeczy nic innego jak próba ograniczenia wolności słowa _ - powiedział prezes PiS na konferencji prasowej w Radomiu. Zwrócił uwagę, że w broszurze PO _ Polska w budowie _ było 99 przykładów inwestycji. _ Znaleziono drobne podstawy do tego, by cztery z nich zakwestionować, bo ktoś ileś lat temu jakiś plan przedstawił i on był z PO, więc mówi się, że to Platforma z jakąś inwestycją miała coś wspólnego _ - dodał Kaczyński.

_ - Wyrok sądu to wyrok sądu. Oczywiście to szanujemy, ale ta metoda prowadzenia kampanii wykazuje bezradność _ - uważa lider PiS. Według niego, w 95 przypadkach PiS miało rację. _ Powoływano się na osiągnięcia, które nie były osiągnięciami PO i to jest naprawdę ważne _ - podkreślił.

Pytany, czy PiS będzie odwoływał się od decyzji sądu, Kaczyński zwrócił uwagę, że przedstawiciele PiS nie uczestniczyli w tym procesie. _ - Więc pewnie nie będziemy się odwoływać _ - dodał.

_ - Protestujemy przeciwko tej metodzie - czepiania się słów, czepiania się szczegółów w sytuacji, gdy nasza partia jest oskarżana o niestworzone rzeczy, mimo umorzonych postępowań, mimo braku jakichkolwiek dowodów i jakoś tutaj sądy nie chcą reagować _ - powiedział Kaczyński.

Przedstawicieli PiS nie było w środę w sądzie. Kaczyński powiedział, że nie widzi w tym nic złego. _ - My po prostu uważamy, że nie wolno prowadzić kampanii wyborczej w sądach, nie wolno zamykać ust opozycji, a to jest wszystko to, co próbuje w tej chwili zrobić PO. Po prostu wie, jak rządziła i dlatego boi się prawdziwej dyskusji _ - uważa Kaczyński.

Pytany przez dziennikarza, czy nie widzi nic niewłaściwego w tym, że posłowie partii, która w nazwie ma prawo i sprawiedliwość, publicznie mówią w Sejmie, iż nie przyjdą do sądu, powiedział, że _ historia różnych ustrojów, różnych społeczeństw pokazuje, że sądy bywają różne _.

Rzecznik SLD Tomasz Kalita ocenił, że to wyborcy, a nie sądy powinny rozstrzygać, kto ma rację w sporach między partiami.

_ - To jest niebezpieczny precedens. Jak rozumiem, od dzisiaj granicą debaty politycznej w państwie demokratycznym będzie sala sądowa i pozew _ - powiedział Kalita dziennikarzom w Sejmie.

- _ Partie polityczne nie powinny się pozywać do sądów, a tryb wyborczy powinien dotyczyć jedynie wypowiedzi, które godzą w dobre imię konkretnego kandydata _- uważa poseł PSL Janusz Piechociński.

_ - Wydaje się, że kłótliwość partii jest za duża. W ciągu ostatnich 6 lat, od roku 2005 przedstawiciele PO i PiS nie znają granic i nie mają hamulców. To jest wyjątkowo niebezpieczne _ - ocenił poseł PSL komentując środową decyzję sądu, że PiS musi sprostować wypowiedzi swoich polityków nt. kampanii PO.

Jego zdaniem najgorsze co może być, to przekształcenie się kampanii wyborczej w _ kampanię sądową _, w której to wymiar sprawiedliwości będzie rozstrzygać spory między partiami, raz na rzecz PO, raz na rzecz PiS. _ Jak widać innej formuły na wzajemne relacje PO-PiS nie znalazł od roku 2005 _ - powiedział poseł Stronnictwa.

Pozew PO przeciwko PiS. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t137921.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pozew;wyborczy;przeciw;pis;duzy;potencjal;komicznosci,59,0,895547.html) PO pozywa PiS. "Duży potencjał komiczności" - _ Jeszcze dziś do sądu w trybie wyborczym trafi pozew przeciwko PiS _- powiedział szef kampanii wyborczej PO, Jacek Protasiewicz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t155136.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/znamy;wyrok;za;polske;w;balaganie;bedzie;precedens,67,0,896323.html) Znamy wyrok za "Polskę w bałaganie" Pozew komitetu wyborczego PO dotyczył wypowiedzi polityków PiS o tym, że za rządów Platformy nic się w Polsce nie zmieniło. Sąd rozpatrzył go w trybie przyspieszonym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t155000.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;pozywa;pis;do;sadu,227,0,895715.html) Pierwszy pozew wyborczy. Sąd rozstrzygnie, czy PO dobrze rządzi? Platforma jeszcze dziś złoży w sądzie w trybie wyborczym pozew przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. Co na to Kaczyński?
Tagi: wybory 2011, pozew wyborczy, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz