Notowania

ukraina
28.01.2014 20:44

Pochowano Białorusina zabitego na Majdanie

Żyznieuski, który od około 10 lat mieszkał na Ukrainie, zginął przed tygodniem podczas zamieszek w Kijowie

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Trumna z ofiąrą starć w Kijowie

Pogrzeb 25-letniego Białorusina Michaiła Żyznieuskiego, zabitego w zeszłym tygodniu na Majdanie Niepodległości w Kijowie, miał miejsce w wiosce Sciah Pracy w obwodzie homelskim na południowym wschodzie Białorusi.

W obecności kilkudziesięciu osób, w tym krewnych i przedstawicieli opozycji, trumnę z owiniętym w biało-czerwono-białą historyczną flagę Białorusi ciałem Żyznieuskiego włożono do grobu, po czym postawiono krzyż i złożono na mogile wieńce oraz kwiaty.

Ciało Żyznieuskiego zostało przewiezione tego samego dnia z Kijowa, gdzie w niedzielę odbyła się msza żałobna w jego intencji oraz symboliczny pogrzeb.

Z powodu opóźnienia na granicy ciało zostało dowiezione na miejsce już po zmroku i pogrzeb odbywał się przy świetle samochodowych reflektorów. Zebrani trzymali niebiesko-żółte flagi Ukrainy oraz biało-czerwono-białe flagi, które były oficjalnym symbolem państwowym Białorusi w okresie niepodległości w latach 1918-1919 oraz 1991-1995.

W poniedziałek matce zabitego przekazano 3 tysiące dolarów zebranych w ramach akcji społecznej na Białorusi i w Warszawie. Jak poinformował jeden z inicjatorów zbiórki Andrej Stryżak, trwa ona nadal. _ Pieniądze to skromny środek, za pomocą którego można teraz wyrazić solidarność i szacunek dla tego człowieka i pomóc jego rodzinie _ - oświadczył w Radiu Swaboda.

Żyznieuski, który od około 10 lat mieszkał na Ukrainie, zginął w środę podczas zamieszek w Kijowie. Był członkiem skrajnie prawicowej organizacji ukraińskiej UNA-UNSO. 26 stycznia skończyłby 26 lat.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz