Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Początek prezydentury Hollande'a. Bardzo symboliczny

0
Podziel się:

Anty-Sarkozy - tak o Francois Hollandzie mówi politolog Bartłomiej Zdaniuk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Początek prezydentury Hollande'a. Bardzo symboliczny
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Anty-Sarkozy - tak o Francois Hollandzie mówi politolog Bartłomiej Zdaniuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Francuski prezydent, który w wyborach pokonał swojego poprzednika Nicolasa Sarkozy'ego, został zaprzysiężony na stanowisko i odbył pierwszą podróż zagraniczną - do Niemiec.

Zdaniem Bartłomieja Zdaniuka, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, już w pierwszych minutach po zaprzysiężeniu było kilka elementów, które odróżniały nowego prezydenta Francji od poprzednika. Chodzi między innymi o postulat wzmocnienia oświaty, jednak - zdaniem gościa Jedynki - bardziej symboliczne było złożenie kwiatów na grobie Marii Skłodowskiej-Curie.

W opinii politologa, miało to pokazać jak wielka była rola imigrantów w tworzeniu historii Francji. Wczoraj poznaliśmy też nazwisko nowego premiera Francji. To były wieloletni mer Nantes, Jean-Marc Ayrault. Zdaniem Bartłomieja Zdaniuka, również nazwisko nowego szefa rządu może wskazywać na chęć zbliżenia z Berlinem.

Pierwsze rozmowy Francois Hollande'a z Angelą Merkel zakończyły się złagodzeniem stosunku do paktu fiskalnego. Wcześniej francuski polityk domagał się uzupełnienia przyjętego już dokumentu o program dla wzrostu gospodarczego w Europie. Niemiecka kanclerz do tej pory proponowała jednak dyscyplinę budżetową zamiast zmian. Dziś obie strony zaproponowały zbliżenie i wspólną pracę nad pobudzeniem wzrostu gospodarczego.

Czytaj więcej o sytuacji we Francji w Money.pl
Tak Amerykanie tłumaczą porażkę Sarkozy'ego Po zwycięstwie lewicy we Francji i jej umocnieniu się w innych krajach europejskich komentatorzy w USA zastanawiają się, czy dojdzie do renegocjacji paktu fiskalnego w Unii Europejskiej.
Sarkozy kontra Hollande. Znamy frekwencję Obaj kandydaci, razem z partnerkami, oddali już swoje głosy.
Oni już pożegnali Sarkozy'ego. Telefonicznie W rozmowach telefonicznych prezydent USA Barack Obama, premier Wielkiej Brytanii David Cameron i kanclerz Niemiec Angela Merkel podziękowali ustępującemu prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy'emu za współpracę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)