Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podpiszą porozumienie, ulica protestuje

0
Podziel się

Rada Współpracy Zatoki Perskiej opracowała plan wyjścia Jemenu z kryzysu, którego nie akceptują obywatele.

Podpiszą porozumienie, ulica protestuje
(PAP/EPA)
bDTXisut

Jemeńskie władze i opozycja poinformowały, że jutro w Rijadzie podpiszą porozumienie dotyczące wyjścia z kryzysu politycznego, oparte na planie państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Plan przewiduje ustąpienie prezydenta Alego Abd Allaha Salaha w ciągu 30 dni.

_ - Otrzymaliśmy zaproszenie od Arabii Saudyjskiej w sprawie podpisania w Rijadzie porozumienia dotyczącego inicjatywy Rady Współpracy Zatoki Perskiej _ - oświadczył zastępca sekretarza generalnego partii prezydenckiej, Powszechnego Kongresu Ludowego, Soltan Al-Barakani.

Ze swej strony przedstawiciel opozycji potwierdził, że delegacja koalicji partii opozycji parlamentarnej uda się w środę do Rijadu na podpisanie porozumienia. Porozumienie w dalszym ciągu odrzucane jest przez jemeńską ulicę i organizatorów protestów.

bDTXisuv

Kompromisowy plan krajów Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Katar i Oman)
, zaniepokojonych trwającym od końca stycznia tego roku kryzysem politycznym w Jemenie, przewiduje utworzenie rządu jedności narodowej kierowanego przez opozycję, ale pod rządami obecnego prezydenta.

Przed upływem 30 dni parlament miałby uchwalić ustawę przewidującą udzielenie immunitetu prezydentowi i jego współpracownikom. Następnie Salah ustąpiłby na rzecz obecnego wiceprezydenta, który w ciągu 60 dni zorganizuje wybory prezydenckie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t132363.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/narod;chce;zmian;jemen;wciaz;wrze,213,0,775125.html) "Naród chce zmian". Jemen wciąż wrze
Plan przewiduje też, że obecny parlament opracuje projekt nowej konstytucji, który byłby poddany ocenie w ogólnonarodowym referendum. Ostatnim etapem byłoby rozpisanie wyborów do nowego parlamentu. Kraje Zatoki Perskiej, Stany Zjednoczone i Unia Europejska byłyby gwarantami realizacji porozumienia.

Tymczasem w drugim co do wielkości mieście kraju, Taizz, jeden protestujący zginął, a 10 zostało rannych, kiedy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do dziesiątek tysięcy demonstrantów. Ośmiu manifestantów zostało postrzelonych w mieście Bejt al-Fakih w prowincji Al-Hudajda w zachodnim Jemenie, kiedy oddziały prewencji otworzyły ogień do demonstrantów, którzy zaczęli wznosić antyprezydenckie hasła - poinformowali mieszkańcy.

bDTXisuB

Trwające w Jemenie od trzech miesięcy gwałtowne demonstracje i starcia z siłami bezpieczeństwa, podsycane wydarzeniami w Egipcie i Tunezji, spowodowały ponad 130 ofiar śmiertelnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t137872.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemen;zada;kary;dla;dyktatora,175,0,817839.html) Jemen żąda kary dla dyktatora Protestujący domagają się natychmiastowego ustąpienia i osądzenia prezydenta Alego Abd Allaha Salaha.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t137361.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamieszki;w;jemenie;7;ofiar;smiertelnych,243,0,811507.html) Zamieszki w Jemenie: 7 ofiar śmiertelnych Manifestanci domagają się ustąpienia prezydenta Alego Abd Allaha Salaha, pozostającego u władzy od 32 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t135577.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemen;demonstracje;na;masowym;pogrzebie,92,0,797276.html) Jemen: Demonstracje na masowym pogrzebie Tysiące ludzi uczestniczą w niedzielę w stolicy Jemenu, Sanie, w pogrzebie zabitych uczestników antyrządowej demonstracji w piątek.
bDTXisuW
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)