Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogotowie przeciwpowodziowe w Gorzowie

0
Podziel się:

Warta podnosi się przed czołem tafli lodowej.

Pogotowie przeciwpowodziowe w Gorzowie
(PAP/Leszek Szymański)

Wojewoda lubuska wydała zarządzenie wprowadzające stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatów w zlewni Warty i Noteci oraz w Gorzowie. Na Warcie tworzy się pokrywa lodowa, podnosi się stan wody.

Pogotowie obowiązuje na terenie powiatów: gorzowskiego, strzelecko-drezdeneckiego, międzyrzeckiego, sulęcińskiego i w mieście Gorzowie - poinformował dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Śliwiński.

Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzili wcześniej starostowie: gorzowski i strzelecko-drezdenecki.

Tworzeniu się pokrywy lodowej na rzece towarzyszy podnoszenie się poziomu wody. W powiecie gorzowskim sytuacja wyglądała poważnie w piątek późnym wieczorem. W Świerkocinie śryż spowodował gwałtowne spiętrzenie Warty, która podniosła się w ciągu kilku godzin o ok. 80 cm.

Rzeka przebiła się już przez śryż, czyli niewielkie kryształki lodu i płynie swobodnie pod taflą lodu, a woda w Świerkocinie zaczęła opadać.

_ - Obecnie sytuacja nie jest zła, ale trzeba ją kontrolować. Przy obecnym stanie Warty możliwe jest pojawienie się wody na niżej położonych podwórkach w dolinie rzeki i w piwnicach znajdujących się tam zabudowań _ - powiedział Śliwiński.

Warta podnosi się przed czołem tafli lodowej, które jest teraz w pobliżu Gorzowa - płynące po powierzchni kry śryżowe łączą się i rzeka zamarza na całej szerokości. Obecnie pokrywa lodowa na Warcie zaczyna się około siedmiu kilometrów od ujścia do Odry i kończy się w pobliżu Gorzowa.

Jak powiedział oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej, w związku z ogłoszeniem pogotowia przeciwpowodziowego przez najbliższych kilka dni wały będą monitorowane przez strażaków. Zostanie także ułożony z worków wał na przepuście przy ul. Warszawskiej w Gorzowie, by woda nie podtopiła pobliskich podwórek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)