Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pokój w Syrii zależy teraz od Rosji?

0
Podziel się:

Rosja awansowała ostatnio do rangi centrali międzynarodowej dyplomacji w sprawach dotyczących Syrii. Jak to zrobili?

Pokój w Syrii zależy teraz od Rosji?
(PAP/EPA)

Inicjatywa Rosji zorganizowania w Moskwie międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii jest ostatnią nadzieją na zakończenie krwawej wojny domowej w tym kraju, chociaż szanse na sukces nie są duże - uważa publicysta n** **iemieckiego dziennika _ Sueddeutsche Zeitung. _

Autor komentarza zauważa, że Rosja awansowała ostatnio do rangi _ centrali międzynarodowej dyplomacji _ w sprawach dotyczących Syrii. - _ Prezydent Władimir Putin, bo to on decyduje w tej sprawie, usiłuje - początkowo jako hamulcowy, teraz jako polityk wychodzący przed szereg - trzymać rękę na pulsie _ - czytamy w _ SZ _.

Zdaniem komentatora rosyjskie interesy w tym miejscu są _ wielowymiarowe _. Z jednej strony Kreml wreszcie zrozumiał, że prezydent Baszar el-Asad musi odejść, z drugiej jednak chce zrobić wszystko, by dotychczasowa władza w Syrii nie uległa zachwianiu - czytamy w komentarzu.

Rosja chce zachować wpływy w Syrii i przywiązać jak najmocniej do siebie ostatniego sojusznika na Bliskim Wschodzie. To pozwoliłoby jej rozszerzyć wpływy na Iran. - _ Wszystkie narody, które chorują na fobię okrążenia i podejrzewają, że za rewolucyjnymi zaburzeniami w świecie arabskim stoją Amerykanie, oklaskiwałyby z wdzięcznością Rosję _ - ocenia komentator.

_ - Celem prowadzonej przez Moskwę polityki zagranicznej jest zdobycie uznania i statusu, widocznej i odczuwalnej wielkości _ - ocenia komentator. Jego zdaniem Syria oraz _ rozgrywający się równolegle dramat _ dotyczący irańskiego programu atomowego stwarzają Putinowi po raz pierwszy od dawna szansę na podbudowanie własnych ambicji konkretnymi czynami.

Jak podkreśla _ SZ _, Putin wyciąga z lamusa instrumenty międzynarodowej polityki rodem z czasów zimnej wojny: _ wielkie konferencje, zgromadzenie w wielkiej sali z flagami na ścianach i ciemnymi limuzynami podjeżdżającymi pod wejście _.

_ SZ _ zauważa krytycznie, że konfliktów takich jak w Syrii nie da się rozwiązać przy stole konferencyjnym. - _ Od czasów konferencji w Teheranie (1943) i w Jałcie (1945) świat zmienił się _ - stwierdza komentator. Jego zdaniem wojna domowa _ zbyt mocno wgryzła się w społeczeństwo _, aby Syryjczycy posłuchali tego, co proponuje im Moskwa.

_ - Rosja o wiele za długo trzymała nad Asadem parasol ochronny. Teraz chroniąca dłoń zadrgała i Putin obiecał znaleźć wyjście. Nie wiemy, dokąd ono nas zaprowadzi. Jasne jest tylko, że Rosja zaadoptowała syryjską wojnę domową, która może stać się dla niej olbrzymim ciężarem _.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii
Rosja sprzeciwia się ONZ. Boją się Iranu? Nie ma alternatywy dla planu pokojowego w Syrii.
Chiny i Rosja zablokują pomoc dla Syrii? ONZ po raz kolejny będzie podejmował rozmowy na temat rezolucji w Syrii.
"Niech ONZ nie popiera żadnej strony!" Duma Państwowa wezwała w piątek uczestników konfliktu w Syrii do wyrzeczenia się stosowania siły i do podjęcia konstruktywnego dialogu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)