Notowania

sąd
02.11.2010 19:14

Pół miliona złotych kary dla TVP

Sąd najwyższy podtrzymał karę dla TVP za przerywanie programów reklamami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radosław Drożdżewski<br>(Zwiadowca21)/GNU/Wikipedia)

Sąd Najwyższy potwierdził, że przerywanie reklamami programów nadawanych w TVP należy traktować jako czyn nieuczciwej konkurencji i podtrzymał orzeczenia sądów niższej instancji, nakazując TVP zapłatę pół miliona złotych na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Aktualizacja 20:08

W uzasadnieniu decyzji Sąd Najwyższy stwierdził między innymi, że TVP nie ma prawa nadawać reklam w przerwach programów bez względu na powody wystąpienia takich przerw. Nie miała też w związku z tym prawa emitować reklam w przerwach widowisk _ Gwiazdy tańczą na lodzie _ oraz _ Przebojowa noc _.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły są, szczegółowo opisane w artykule 16 a ustawy o radiofonii i telewizji, transmisje zawodów sportowych zawierające przerwy wynikające z przepisów ich rozgrywania, transmisje z innych wydarzeń zawierających przerwy oraz audycje składające się z autonomicznych części.

- _ To precedensowy wyrok, który wypełnia istotną lukę w przepisach regulujących funkcjonowanie mediów publicznych w Polsce _ - skomentował Piotr Walter, wiceprezes Grupy TVN odpowiedzialny za produkcję i nadawanie telewizyjne.

TVP nie chce sprawy komentować. Na pytanie, kiedy zapłaci zasądzoną kwotę 500 tys. zł na rzecz PISF, biuro prasowe telewizji poinformowało, że nadawca czeka na razie na pisemne uzasadnienie wyroku.

Sprawa ma swój początek w 2008 r., kiedy dochodziło do sztucznego dzielenia na części programów rozrywkowych, w przerwach emitowano reklamy. TVP tłumaczyła, że w show _ Gwiazdy tańczą na lodzie _ przerwa techniczna jest konieczna i służy temu, aby oczyścić lodowisko. W _ Przebojowej nocy _ przerwa miała służyć m.in. wietrzeniu sali.

Pozew przeciwko telewizji publicznej dotyczący przerywania widowisk _ Gwiazdy tańczą na lodzie _ oraz _ Przebojowa noc _ TVN złożył w 2008 roku, powołując się na Ustawę o rtv, zakazującą publicznemu nadawcy przerywania programów reklamami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t46570.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zwiazki;oprotestowaly;zwolnienia;w;tvp,124,0,700028.html) Związki oprotestowały zwolnienia w TVP W pierwszej turze redukcji etatów wypowiedzenia mają być wręczone pracownikom administracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t87718.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/tvp;szykuje;sie;do;masowych;zwolnien,216,0,617944.html) TVP szykuje się do masowych zwolnień Spółka traci setki milionów złotych. Zdaniem zarządu cięcia etatów są konieczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t46573.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jedynka;traci;widzow;beda;czystki;w;tvp,140,0,688524.html) Jedynka traci widzów. Będą czystki w TVP? Spadają rynkowe udziały TVP1, Jedynka coraz częściej staje się stacją czwartego wyboru.
Tagi: sąd, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz