Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polski Kościół ma nowego prymasa

0
Podziel się

Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego zastąpił Nuncjusz Apostolski Józef Kowalczyk.

Polski Kościół ma nowego prymasa
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bDgjGCOJ

Arcybiskup Józef Kowalczyk został nowym prymasem Polski. Obecnego Nuncjusza Apostolskiego na tę funkcję mianował papież Benedykt XVI.

Papież przyjął też rezygnację dotychczasowego prymasa, arcybiskupa Henryka Muszyńskiego - poinformowała rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch.

POSŁUCHAJ KS JÓZEFA KLOCHA:

Nowy prymas ma 71 lat. Urodził się w Jadownikach Mokrych koło Tarnowa. Święcenia kapłańskie przyjął w 1962 roku w Olsztynie. Od 1989 roku pełnił funkcję Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

bDgjGCOL

W czasie swojej misji jako Nuncjusz doprowadził do przywrócenia ordynariatu polowego Wojska Polskiego, negocjował też tekst umowy konkordatowej, którą następnie podpisał. Konkordat został ratyfikowany w 1998 roku. Arcybiskup Kowalczyk brał też udział w przygotowaniach pielgrzymek Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski. Towarzyszył też obu papieżom w wizytach w naszym kraju.

Poprzednik arcybiskupa Kowalczyka pełnił funkcję prymasa od 19 grudnia 2009 roku. Wówczas przejął go od kardynała Józefa Glempa, który ukończył 80 lat i przeszedł na emeryturę. 2 maja tego roku w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej odczytano list, w którym rezygnował z funkcji prymasa.

Prymas, według statutu Konferencji Episkopatu Polski, ma pierwszeństwo wśród polskich biskupów. Jest również z urzędu członkiem Rady Stałej Episkopatu.

bDgjGCPm
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)