Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski żołnierz zginął w Afganistanie

0
Podziel się:

Czterech innych żołnierzy zostało rannych.

Polski żołnierz zginął w Afganistanie
(Photo Courtesy of U.S. Army)

St. szer. Piotr Marciniak z 6. Brygady Desantowo-Szturmowej zginął w wyniku wymiany ognia, do której doszło w czwartek w dystrykcie Andar w Afganistanie. Czterech żołnierzy jest rannych - poinformował rzecznik kontyngentu mjr Marcin Gil.

Polski pluton sił szybkiego reagowania (QRF) został wezwany do udzielenia wsparcia siłom
amerykańsko-afgańskim. Doszło do wymiany ognia.

Jak powiedział rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych ppłk Dariusz Kacperczyk, Polacy
uczestniczyli w akcji w sile ok. 30 żołnierzy. Udali się na miejsce - kilka kilometrów od bazy Four
Corner - czterema pojazdami. Działali jako siły szybkiego reagowania, bo byli najbliżej. Na miejsce wezwano oprócz nich także amerykańskie wsparcie lotnicze.

POSŁUCHAJ DARIUSZA KACPERCZYKA:

(Dźwięk: IAR)

Jak wynika z relacji wojska, żołnierze ruszyli w pościg za rebeliantami. Gdy strzały umilkły, wysiedli z pojazdów i pieszo, wspólnie z Amerykanami, udali się w pogoń za bojownikami, którzy
uciekali w stronę zabudowań. W wyniku akcji zginęło kilkunastu talibskich rebeliantów, w tym jeden z ważniejszych, zaangażowany w działalność terrorystyczną w prowincji.

Rannym żołnierzom na miejscu udzielono pierwszej pomocy i natychmiast wezwano śmigłowce ewakuacji medycznej. Poszkodowani zostali przetransportowani do bazy w Ghazni. Jeden z żołnierzy, z ranami postrzałowymi, przeszedł operację. U pozostałych trzech żołnierzy także stwierdzono rany postrzałowe oraz odłamkowe nóg. W ocenie lekarzy życiu rannych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Poległy żołnierz to trzynasta śmiertelna ofiara w polskim kontyngencie uczestniczącym w misji ISAF w Afganistanie. St. szer. Piotr Marciniak miał 30 lat, był kawalerem. Misja w Afganistanie była jego trzecią. Wcześniej służył w Bośni i Hercegowinie oraz Iraku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)