Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pomnik Filipa II stanął w Skopje

0
Podziel się

13-metrowy, wykonany z brązu pomnik starożytnego władcy przedstawia Filipa II z mieczem w lewej dłoni i zaciśniętą prawą pięścią wzniesioną ku niebu.

Pomnik Filipa II stanął w Skopje
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)
bDKnvyth

Kilkunastometrowy pomnik Filipa II stanął w centrum stolicy Macedonii, Skopje, zaledwie sto metrów od placu, na którym w 2011 roku wzniesiono monument jego syna Aleksandra Wielkiego, co wywołało napięcie w stosunkach z Grecją.

13-metrowy, wykonany z brązu pomnik starożytnego władcy przedstawia Filipa II z mieczem w lewej dłoni i zaciśniętą prawą pięścią wzniesioną ku niebu. Postać stanęła na 18-metrowym cokole w centrum stolicy.

Choć pomnik nosi oficjalną nazwę _ Wojownik _, jego powstanie i tak prawdopodobnie wywoła oburzenie i gwałtowną reakcję Grecji, tak jak rok temu, gdy odsłonięto pomnik Aleksandra Wielkiego, nazwany _ Konnym wojownikiem _ - zauważa agencja AP.

bDKnvytj

Zarówno Grecy, jak i Macedończycy uważają postać Aleksandra Wielkiego i Filipa II za część własnej historii, do której druga strona nie powinna rościć sobie prawa.

Opozycyjne partie lewicowe w Macedonii skrytykowały pomnik jako przykład marnotrawienia publicznych pieniędzy, dodatkowo promujący postawy nacjonalistyczne. Konserwatywny rząd broni jednak pomysłu, twierdząc, że figura starożytnego władcy to element szerszego pomysłu rewitalizacji przestrzeni miejskiej.

Stosunki między Atenami a Skopje od lat pozostają napięte. Oba kraje od 20 lat prowadzą spór w sprawie oficjalnej nazwy Macedonii. Grecja stoi na stanowisku, że nazwa Macedonia jest zarezerwowana dla historycznego regionu Grecji i używanie jej przez sąsiedni kraj świadczy o tym, że Skopje może mieć roszczenia do regionu na północy Grecji. Z tego powodu Ateny blokują wejście Macedonii do UE i NATO, żądając, by Skopje przyjęło inną nazwę dla swego państwa.

Obecnie Macedonię uznaje ponad 120 państw, ale na forum międzynarodowym, w tym w ONZ, NATO i UE, używana jest nazwa _ Była Jugosłowiańska Republika Macedonii _ (lub akronim od jej nazwy w brzmieniu angielskim: FYROM).

bDKnvytp
Czytaj więcej o sytuacji w Grecji i Macedonii w Money.pl
Czym grozi wyjście Grecji z Eurolandu? Minister finansów Francji zdradza, dlaczego należy uniknąć rozpadu strefy euro.
Niespodziewany obrót spraw w Grecji. To przełom? _ - Pakiety pomocowe trafiły do kosza na śmieci, do beczki bez dna - _przyznaje przywódca radykalnej, lewicowej partii SYRIZA.
To terroryści! Aresztowali dwadzieścia osób W Macedonii policja aresztowała 20 radykalnych islamistów w związku z zabójstwem pięciu macedońskich rybaków.
bDKnvytK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)