Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prostesty
18.09.2012 18:09

Pomoc USA dla Egiptu zablokowana po antyamerykańskich protestach

Administracja prezydenta Baracka Obamy wstrzymała negocjacje nad proponowaną pomocą w wysokości 1 miliardów dolarów na spłatę zadłużenia Egiptu wobec USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Fala antyamerykańskich protestów w Egipcie, które przeniosły się do innych krajów muzułmańskich, spowodowała zahamowanie rozmów nad dalszą pomocą Stanów Zjednoczonych dla Egiptu - poinformował _ Washington Post _.

Powołując się na anonimowych przedstawicieli rządu dziennik pisze, że administracja prezydenta Baracka Obamy wstrzymała negocjacje nad proponowaną pomocą w wysokości 1 miliardów dolarów na spłatę zadłużenia Egiptu wobec USA, które sięga 3 mld dolarów.

Według tych źródeł nowa pomoc dla Egiptu nie zostanie zatwierdzona przed wyborami prezydenckimi w USA 6 listopada. Przedstawiciele administracji mówią jednak, że jest to tylko czasowa zwłoka i rząd nie zamierza zasadniczo rewidować pomocy dla tego kraju.

Egipt jest kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w świecie arabskim i otrzymuje corocznie prawie 2 mld dolarów pomocy od USA, z czego połowę jako pomoc wojskową.

Chociaż po ubiegłorocznej rewolucji, która obaliła reżim Hosniego Mubaraka, władzę w kraju przejął rząd pod kierownictwem fundamentalistycznego Bractwa Muzułmańskiego, Waszyngton nadal stara się współpracować z Kairem.

Kongres USA nałożył jednak warunki udzielania Egiptowi dalszej pomocy, m.in. domagając się, by Departament Stanu poświadczał, że nowy rząd egipski przestrzega układu pokojowego z Izraelem.

Po ostatnich demonstracjach w Kongresie podniosły się głosy, głównie ze strony Republikanów, żeby pomoc wstrzymać. Oczekuje się, że ustawodawcy wprowadzą co najmniej dodatkowe warunki jej kontynuowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama zadba o bezpieczeńswto Amerykanów Do antyamerykańskich wystąpień doszło dziś w Jemenie, Egipcie, Iranie, Bangladeszu, Iraku i w Strefie Gazy.
"Atak na Amerykanów był zaplanowany". To Al Kaida? Trwa wyjaśnianie okoliczności ataku na ambasadę w Libii. Do zamieszek doszło też w Kairze.
Islamista z wizytą w USA? Obama zaprasza Waszyngton, w przeszłości sojusznik obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka, po długim okresie ostrożności zmienił stosunek wobec islamistów.
Tagi: prostesty, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz