Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
12.11.2010 06:19

Porażka rozmów w sprawie unijnego budżetu na 2011 r.

Lewandowski: Bez budżetu będzie mniej pieniędzy z unijnych funduszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Nie ma na razie porozumienia w sprawie przyszłorocznego unijnego budżetu na 2011 rok. Podczas kilkugodzinnej rundy negocjacyjnej w Brukseli europosłom i przedstawicielom unijnych rządów oraz Komisji Europejskiej nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska. W poniedziałek ostatnia próba porozumienia. - _ Jeśli się nie uda, wówczas Unii grozi niebezpieczne dla odbiorców funduszy unijnych prowizorium _ - ostrzegł komisarz Janusz Lewandowski.


Europosłowie i przedstawiciele unijnych rządów różnili się w sprawie wysokości cięć w wydatkach w przyszłym budżecie. I choć było blisko do porozumienia, to nie udało się go osiągnąć, mimo że Parlament Europejski poszedł na ustępstwo i zgodził się na mniejszy budżet, dokładnie taki, jakiego domagały się rządy, czyli budżet w wysokości 126,5 mld euro (wzrost o 2,9 proc. w stosunku do roku 2010).

Początkowo PE domagał się wydatków na poziomie 130,5 mld euro. - _ Jesteśmy gotowi na propozycje liczbowe Rady. Rozumiemy, że w kryzysie trzeba oszczędzać _ - potwierdził na konferencji prasowej Jerzy Buzek (PO).

Kolejne rozmowy zaplanowano na poniedziałek. Ten termin będzie ostatnią szansą na porozumienie. Jeśli nie dojdzie do zgody, to w przyszłym roku Unia Europejska będzie musiała co miesiąc uzgadniać tzw. prowizoria budżetowe.

- _ Poniedziałek jest terminem ostatecznym. Musimy być świadomi kosztu braku porozumienia. Wówczas zamiast budżetu będzie prowizorium bez możliwości finansowania projektu ITER, służby dyplomatycznej czy mobilizacji funduszu solidarności. To będzie także bolesne dla beneficjentów innych funduszy _ - ostrzegł unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski na zakończenie negocjacji. Jako komisarz, Lewandowski występuje w tych negocjacjach w roli mediatora.

Porozumienie zablokowała grupa krajów płatników netto, w której prym wiedzie Wielka Brytania.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/cztery;dni;na;kompromis;albo;koniec;z;pieniedzmi;ue,191,0,707007.html) Cztery dni na kompromis, albo koniec z pieniedzmi UE - Będziemy pracować teraz z KE oraz Wielką Brytaniią, Holandią, Danią i Niemcami. Mamy czas do poniedziałku _ - powiedział sprawozdawczyni PE ds. budżetu 2011 Sidonia Jędrzejewska (PO)


PE ustąpił w sprawie wielkości, ale nie ustąpił w sprawie polityczno-instytucjonalnych poprawek, jakie liderzy PE wpisali do budżetu 2011, choć mają one związek nie z budżetem rocznym, ale nową wieloletnią perspektywą finansową po 2013 roku. PE domaga się debaty na temat nowych własnych dochodów UE (w tym europodatku), które zasiliłyby unijną kasę w przyszłości. Ale w tej dziedzinie kompetencje mają rządy (obowiązuje jednomyślność) i jak na razie nie chcą się na to zgodzić.

- _ Chcemy porozumienia politycznego, by zapewnić stałe finansowanie polityk w przyszłości _ - tłumaczył szef komisji budżetowej, eurodeputowany Alain Lamassoure. - _ Kilka krajów, zwłaszcza te bogate, nie chce płacić więcej. I dlatego tym bardziej niezrozumiała jest odmowa pracy, by uratować finansowanie Unii w przyszłości i solidarność europejską _ - mówił Lamassoure.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t95077.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/europoslowie;kloca;sie;o;budzet;dotacje;unijne;zagrozone;,228,0,696036.html) Europosłowie kłócą się o budżet. Dotacje unijne zagrożone.
Jak ostrzega Lewandowski i Jędrzejewska, brak porozumienia budżetowego między obiema instytucjami - Radą i PE (wspólnie tworzą tzw. władzę budżetową UE) jest najgorszą perspektywą i oznacza prowizorium budżetowe. Wówczas budżet składać się będzie z tzw. prowizorycznych dwunastek, czyli jednej dwunastej budżetu za rok 2010 na każdy miesiąc.

Problemem jest to, że w przypadku prowizorium każdego miesiąca nie będzie można wydać więcej niż wynosi jedna dwunasta budżetu 2010. A w przypadku wielkich inwestycji infrastrukturalnych z funduszy spójności faktury spływają nie co miesiąc, ale za dłuższy okres i wtedy jest ryzyko, że nie będzie można ich zapłacić, bo przewyższą dostępne środki.

W tym roku negocjacje budżetowe przebiegają wyjątkowo dramatycznie. Po raz pierwszy zgodnie z Traktatem z Lizbony PE jest równoprawnym partnerem Rady ministrów finansów, jeżeli chodzi o wszystkie wydatki. Na ostatnim szczycie UE aż 13 państw, pod wodzą Londynu, Berlina i Paryża, podpisało się pod deklaracją przeciwko nadmiernemu wzrostowi wydatków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strategia;nato;i;budzet;unii;neczas;u;prezydenta,25,0,705049.html) Strategia NATO i budżet Unii. Neczas u prezydenta Bronisław Komorowski spotkał się z premierem Czech. Jutro szczyt Grupy Wyszehradzkiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t87164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/budzet;ue;potrzebuje;pieniedzy;postuluja;europodatek,33,0,695329.html) Budżet UE potrzebuje pieniędzy. Postulują europodatek Apelują o niego szefowie frakcji chadeckiej i liberalnej PE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t114901.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beda;ciecia;w;budzecie;ue;polska;ma;obawy,238,0,701422.html) Będą cięcia w budżecie UE? Polska ma obawy Unijni przywódcy zdecydują o karach dla państw, które nie trzymają dyscypliny budżetowej.
Tagi: budżet, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz