Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma
12.12.2010 20:38

Porozumienie z KE nie oznacza zmniejszenia długu

Pawlak: Ryzyko przekroczenia 55 proc. długu do PKB istnieje. Trzeba to rozwiązać tu nad Wisłą, nie w Brukseli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Porozumienie z Komisją Europejską w sprawie kosztów reformy emerytalnej nie oznacza zmniejszenia wysokości polskiego długu publicznego, ani zmniejszenia potrzeb pożyczkowych państwa - poinformowało Ministerstwo Finansów.Do sprawy odniósł się także wicepremier Waldemar Pawlak.

Aktualizacja 21:03

Zdaniem Pawlaka porozumienie z KE nie będzie miało wpływu na poziom polskiego długu, ani decyzje dotyczące zmian związanych z OFE.

- _ To ma wpływ na europejskie klasyfikacje i spojrzenie na poziom deficytu. Ale nie zmienia to faktu, że ryzyko związane z przekroczeniem poziomu 55 proc. długu do PKB istnieje. To jest realna groźba, która musi być rozwiązana tu nad Wisłą, a nie w Brukseli _ - powiedział Pawlak. Zaznaczył, że tak, czy inaczej odsetki od polskiego długu trzeba będzie płacić.

Wicepremier powiedział, że jest zwolennikiem zawieszenia przekazywania składek do OFE. - _ Najprostsze byłoby przepisanie składek na rachunki indywidualne na kontach w ZUS i niedokonywanie transferu (do OFE) przez np. dwa lata. To by rozwiązywało najprościej problem, bez żadnego komplikowania sprawy. Emerytury byłyby na odpowiednim poziomie, bez zmian, a znakomicie pozwoliłoby to złapać równowagę w budżecie krajowym _ - uważa wicepremier.

Jego zdaniem na razie jest za wcześnie, by oceniać pomysł ugrupowania Polska Jest Najważniejsza, zgodnie z którym część składek OFE lokowana by była w Krajowym Funduszu Kapitałowym. Według Pawła Poncyliusza z PJN zwiększyłoby to nowym firmom dostęp do funduszy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t123455.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rostowski;w;sprawie;ofe;popiera;nas;wiecej;niz;dwa;kraje,164,0,726692.html) Rostowski: W sprawie OFE popiera nas więcej niż dwa kraje
- _ Dziś bardzo ważne jest, aby nad tą całą sytuacją przeprowadzić bardzo poważną dyskusję. To nie sprawa na doraźne komentarze. Bardzo ważne jest całościowe spojrzenie na nią _ - powiedział Waldemar Pawlak.

Podczas swojego wystąpienia w czasie uroczystości związanych z 65-leciem NOT wicepremier powiedział, że dylemat polega na tym, czy ważniejsze są transfery do OFE, czy też utrzymanie stabilności finansów państwa.

- _ To, niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej, stoi przed nami. Można zaprzestać na dwa lata transferu, przypisując te wszystkie przekazy na kontach w ZUS-ie, a w tym czasie kraj może złapać oddech. To jest jeden z pomysłów. Drugi jest taki, że niezależnie od tego, jak źle jest w kraju, jak ciężko jest zadłużenie odczuwalne, transfery do OFE muszą być realizowane _ - mówił wicepremier.

Resort finansów w wydanym komunikacie napisał natomiast, że porozumienie z KE _ dotyczy uwzględniania kosztów reformy emerytalnej w ocenach sytuacji budżetowej i opartych o nie ewentualnych decyzji Rady ECOFIN w ramach Paktu Stabilności i Wzrostu, zarówno w jego części prewencyjnej jak i korygującej, w tym w szczególności w procedurze nadmiernego deficytu _.

W komunikacie zaznaczono, że porozumienie nie odnosi się jedynie do polskiego systemu emerytalnego, ale ma charakter uniwersalny.

W informacji podkreślono, że aktualna pozostaje potrzeba głębokich zmian w II filarze systemu emerytalnego. _ Nie oznacza to także konieczności zmian statystycznych czy legislacyjnych w metodologii statystycznej i prawie polskim _ - dodano.

Według MF porozumienie z KE oznacza, że zarówno Komisja Europejska jak i Rada ECOFIN _ będą w ramach swoich ocen i decyzji brały pod uwagę inny charakter wydatków, i generowanych przez nie deficytów i długów, związanych z reformą emerytalną _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koniec;wojny;z;bruksela;o;ofe;teraz;albo;w;marcu,58,0,732474.html) Koniec wojny z Brukselą o OFE? Teraz, albo w marcu
Instytucje te będą brały pod uwagę w szczególności: strukturę systemu emerytalnego w aspekcie własności aktywów, ryzyka związane z przyszłymi wypłatami z systemu emerytalnego, wpływ tej reformy na stabilność finansów publicznych.

_ Porozumienie stanowi przełom w rozmowach z Komisją Europejską dotyczących kwestii brania pod uwagę wysokości wydatków związanych w reformą emerytalną. Oznacza ono uzgodnienie potrzeby wypracowania i przyjęcia powszechnych reguł i zasad systemowego, a więc trwałego, uwzględniania kosztów reformy emerytalnej, co powinno nastąpić w I połowie przyszłego roku _ - napisano w komunikacie.

W piątek premier Donald Tusk uzgodnił z szefem Komisji Europejskiej Manuelem Barroso, że koszty reformy emerytalnej nie będą wliczane do długu i deficytu publicznego. Wiceminister finansów Ludwik Kotecki potwierdził w rozmowie z PAP, że Komisja Europejska określi mechanizm odliczania kosztów reformy emerytalnej najpóźniej w kwietniu 2011 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t90485.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kompromis;ws;ofe;odracza;egzekucje,183,0,733367.html) Kompromis ws. OFE odracza egzekucję Wenderlich: _ To operacja wirtualna. Nie sprawi, że stan polskich finansów będzie lepszy _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t47505.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;odliczy;ofe;od;dlugu;publicznego;jest;zgoda;komisji;europejskiej,227,0,733155.html) Polska odliczy OFE od długu publicznego. Jest zgoda Komisji Europejskiej Mechanizm odliczania kosztów reformy emerytalnej KE określi najpóźniej w kwietniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110911.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zgoda;barroso;rzad;wliczy;koszty;reformy;emerytalnej;do;deficytu,117,0,733045.html) Zgoda Barroso. Rząd wliczy koszty reformy emerytalnej do deficytu Tak wynika z informacji pochodzących ze źródeł zbliżonych do otoczenia premiera.
Tagi: reforma, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz