Notowania

irak
16.11.2012 18:20

Poszukiwany przez USA dowódca Hezbollahu, uniewinniony w Iraku

Jeden z przywódców powiązanego z Iranem libańskiego Hezbollahu Ali Musa Dakduk, poszukiwany przez USA, został zwolniony przez władze Iraku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Jeden z przywódców powiązanego z Iranem libańskiego Hezbollahu Ali Musa Dakduk, poszukiwany przez USA, został w piątek zwolniony przez władze Iraku z aresztu domowego po uniewinnieniu przez iracki sąd. Dakduk odleciał Libanu - poinformował jego prawnik.

Dwa irackie sądy uniewinniły Dakduka i odmówiły jego ekstradycji do USA. Amerykanie uważają, że pojmany w marcu 2007 roku Dakduk był organizatorem przeprowadzonego wcześniej w tym samym roku ataku na bazę wojskową w Karbali, w którym zginęło pięciu żołnierzy USA. W przygotowaniach do tego ataku mieli pomagać Irańczycy.

Sprawa Dakduka stała się w zeszłym roku źródłem napięć miedzy Bagdadem i Waszyngtonem; Amerykanie przekazali go irackim władzom, kiedy ich oddziały opuszczały Irak.

Prawnik Abdul-Mahdi al-Mitairi powiedział agencji Reutera, że _ nie było powodu do zatrzymania Dakduka. Zeszłego wieczoru zapadła decyzja o zwolnieniu go. Wyjechał i przybył do Bagdadu. W Iraku nie ma przeciwko niemu oskarżeń. Jego zatrzymanie motywowane było politycznie, a nie prawnie _.

Wcześniej w tym roku amerykański minister obrony Leon Panetta powiedział Reuterowi, że otrzymał zapewnienia władz irackich, iż Dakduk nie zostanie zwolniony, nawet jeśli iracki sąd go uniewinni.

USA oskarżają Dakduka o to, że był zastępcą dowódcy elitarnej jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Al-Kuds i członkiem Hezbollahu od 1983 roku; w Iraku miał pośredniczyć w kontaktach między Iranem a szyickim ugrupowaniem kierowanym przez Kaisa al-Kazalego, byłego rzecznika szyickiego radykała Muktady as-Sadra.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybuch w składzie amunicji. Atak Izraela? Na razie nie wiadomo, czy były ofiary w ludziach, gdyż bojówkarze Hezbollahu nie dopuszczają nikogo w rejon wybuchu.
Irak: 15 zabitych w fali zamachów bombowych Co najmniej 15 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w dziś rano w serii zamachów bombowych w całym Iraku.
Terroryści gotowi do rozmów z Amerykanami Tak zwana siatka Hakkanich w Afganistanie twierdzi jednak, że może uczestniczyć w takich rozmowach tylko pod przewodnictwem talibów.
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz