Notowania

Potężny huragan nadciąga nad Stany. Już liczą straty

Irene uchodzi za najgroźniejszy cyklon, jaki nawiedził wybrzeże Atlantyku od 1985 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Huragan Irene zbliża się niepowstrzymanie do wschodniego wybrzeża USA. Eksperci obawiają się paraliżu Nowego Jorku i już teraz szacują szkody na 20 mld dolarów.

[Na zdjęciu powódź na Dominikanie po przejściu huraganu Irene]

Według prognoz Krajowego Centrum ds. Huraganów (National Hurricane Center), huragan Irene, którego epicentrum znajduje się jeszcze nad Atlantykiem i zmierza powoli w stronę wschodniego wybrzeża USA, przybrał na sile osiągając prędkości wiatru do 185 km/h. Już teraz huragan uchodzi za najgroźniejszy cyklon, jaki nawiedził wybrzeże Atlantyku od czasu huraganu Gloria z 1985 roku. Straty spowodowane wówczas przez Glorię oszacowano na prawie miliard dolarów.

Tym razem analitycy spodziewają się znacznie większych strat. Jak donosi agencja informacyjna Bloomberg, eksperci agencji Kinetic Analysis Corp. szacują, że szkody ubezpieczeniowe spowodowane huraganem będą kosztowały ubezpieczycieli 11 mld dolarów. Do tego należy doliczyć koszty związane z przerwami dostaw prądu, odwołanymi lotami, wstrzymaniem transportu morskiego i wypadkami przy pracy, co przyczyni się do łącznych strat w wysokości 20 mld dolarów.

Stratami spowodowanymi tego typu klęskami żywiołowymi dotknięte są zazwyczaj firmy reasekuracyjne jak Munich Re oraz Zurich Re. Znajduje to także odzwierciedlenie na parkiecie: Notowania Allianz i Munich Re spadły podczas porannej sesji odpowiednio o 2,1 procent do 66,30 euro, Munich Re o 1,8 procent do 86,50 euro.

fot: PAP/EPA_ _fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/huragan;irene;nad;dominkana;i;portoryko,galeria,6101,0.html)Tymczasem burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg zdecydował o częściowej ewakuacji miasta. Dla swojego bezpieczeństwa także mieszkańcy niżej położonych dzielnic szukają schronienia u rodzin i przyjaciół w mniej zagrożonych częściach miasta. Pośpiech jest przy tym wskazany: władze miasta rozważają, czy na czas weekendu nie zamknąć całego systemu miejskiej komunikacji publicznej. Takiej sytuacji nie było jeszcze nigdy w 107-letniej historii nowojorskiego metra.

Następstw klęski żywiołowej obawiają się także inne miasta: na drodze huraganu Irene znajdzie się połowa wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – od Karoliny Północnej po Nową Anglię. Na uderzenie huraganu przygotowuje się także Waszyngton, który dopiero co ochłonął z szoku po trzęsieniu ziemi sprzed kilku dni. Skutki huraganu Irene może odczuć 65 mln mieszkańców USA, czyli co szósty Amerykanin. Stan wyjątkowy ogłoszono już w sześciu stanach: Nowy Jork, New Jersey, Maryland, Connecticut, Virginia i Karolina Północna.

Mieszkańcy wschodniego wybrzeża przygotowują się już do uderzenia huraganu. Większość ucieka w głąb kraju, robią zapasy, zabijają okna i drzwi swoich domów deskami. Władze ewakuowały także mieszkańcowi kilku wysp, a okręty marynarki wojennej opuszczają port w Virginii i udają się na pełne morze. Odpowiednie działania podejmują także elektrownie atomowe, linie lotnicze przenoszą swoje samoloty w bezpieczne miejsca, a amerykański przewoźnik kolejowy Amtrak wstrzymuje ruch pociągów na południu od Waszyngtonu.

Czytaj więcej o huraganach w USA w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t155220.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/huragan;irene;niszczy;bahamy;jest;coraz;blizej;wybrzezy;usa,95,0,896863.html) Potężny huragan niszczy wyspy i pędzi do USA Potężny huragan Irene, który przechodzi nad archipelagiem Bahamów, wyrządził niepokojące szkody na dwóch wyspach na południu. Huragan, który może nabrać większej intensywności, zbliża się do wybrzeży USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t99141.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/huragan;irene;coraz;grozniejszy,114,0,896370.html) Huragan przybiera na sile. 250 km/h? Huragan Irene dotarł w pobliże wysp Bahama, gdzie osiągnął drugą kategorię w skali Saffira-Simpson.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t153016.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;czekaja;na;huragan;bedzie;zle,129,0,897409.html) Amerykanie czekają na huragan. Będzie źle Huragan Irene dotrze za dwa dni do wschodniej części stanu Karolina Północna i będzie się przesuwał na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża USA.
Tagi: huragan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz