Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
09.06.2013 21:10

Powódź w Europie. Wody Dunaju w Budapeszcie na rekordowo wysokim poziomie

Burmistrz stolicy Węgier oświadczył, że wały przeciwpowodziowe powinny wytrzymać. Przyznał, że gdzieniegdzie może dojść do przesiąkania wałów, lecz zapewnił, że sytuację uda się opanować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(melalouise/CC-BY-SA2.0/Flickr)

*Poziom wody Dunaju w Budapeszcie osiągnął dziś rekordową wysokość 8 metrów 90 cm, lecz - jak pocieszał burmistrz Istvan Tarlos - nie powinien już znacznie wzrosnąć, co najwyżej o kilka centymetrów. *

Burmistrz informował o tym na konferencji prasowej na wyspie św. Małgorzaty w centrum stolicy Węgier.

Wcześniej eksperci zapowiadali, że kulminacyjna fala na Dunaju dotrze do Budapesztu w niedzielę wieczorem i osiągnie 8,95 m, i że utrzyma się około sześciu godzin. Opadanie wody ma trwać 7-8 dni.

Poprzednią wielką wodę w Budapeszcie zarejestrowano w roku 2006, gdy poziom Dunaju sięgał 8,60 m.

Burmistrz stolicy Węgier oświadczył, że wały przeciwpowodziowe powinny wytrzymać co najmniej do środy, gdy spadek poziomu wody będzie już wyraźny. Przyznał, że gdzieniegdzie może dojść do przesiąkania wałów, lecz zapewnił, że sytuację uda się opanować.

Premier Viktor Orban powiedział w niedzielę, że w Budapeszcie nie tylko powódź jest problemem, lecz także system kanalizacyjny.

Podkreślił, że na Węgrzech nie ma ofiar śmiertelnych powodzi. Oświadczył, że w umacnianiu brzegów Dunaju uczestniczyło 7 tysięcy żołnierzy i tysiące wolontariuszy.

Zapowiedział, że jutro zwróci się do parlamentu o przedłużenie stanu klęski żywiołowej, który ogłosił w minionym tygodniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Budapeszt w napięciu czeka na wielką wodę Największa woda ma przejść przez węgierską stolicę dziś wieczorem. Wały przeciwpowodziowe zostały wzmocnione w newralgicznych miejscach. Czy to pomoże?
Warszawa po nawałnicy. Trasa Toruńska pod wodą Gwałtowna ulewa w stolicy. Zalane są ulice i torowiska. Kierowcy stoją w gigantycznych korkach.
Zalane ulice i posesje. Ulewa trwała 1,5 godziny Strażacy otrzymali około 20 wezwań do pompowania wody z zalanych piwnic i domów w Radzyniu Podlaskim oraz sąsiedniej gminie Wohyń.
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz