Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powódź: W Sandomierzu sytuacja nadal dramatyczna

0
Podziel się:

Pod wodą znajduje się niemal cała prawobrzeżna część miasta.

Powódź: W Sandomierzu sytuacja nadal dramatyczna
(PAP/Darek Delmanowicz)

Pod wodą znajduje się niemal cała prawobrzeżna część miasta. Mieszkańcy i służby toczą walkę o uratowanie pobliskiej huty szkła, która daje zatrudnienie kilku tysiącom osób.

fot: PAP/Darek Delmanowicz_ fot: PAP/Darek Delmanowicz _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/umacnianie;walow;wisly;w;sandomierzu,galeria,3800,0.html)

Wojskowe śmigłowce co chwila zrzucają tonowe worki z piaskiem na osłabione wały. O hutę walczą nie tylko służby, ale i zwykli mieszkańcy. Mówią, że skoro nie udało się uratować domów, może chociaż uda się uratować miejsca pracy.

Jeśli się tak nie stanie, będzie to dla regionu prawdziwą tragedią, ponieważ huta daje ponad 2000 miejsc pracy.

Na szczęście - jak mówi burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski - są duże szanse na to, że zakład ocaleje.

Woda w prawobrzeżnej części miasta powoli opada. Ludzie pływają łodziami ze strażakami sprawdzać, co pozostało z ich domów.

Służby prasowe resortu rozwoju regionalnego podały, że Czechowice-Dziedzice na Podbeskidziu i Bieruń na Górnym Śląsku będą pierwszymi gminami, które skorzystają z programu pomocy dla najbardziej poszkodowanych przez powódź.

Program będzie realizowany przez dwa lata. _ - Najpierw odbudowywane będą placówki oświatowe i zdrowotne oraz stacje uzdatniania wody. Środki będą również przeznaczone na odbudowę dróg i mostów. Gminy nie będą musiały dokładać do tego programu. Oddzielne pakiety pieniędzy przeznaczymy dla mieszkańców i przedsiębiorców _ - poinformował wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)