Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pożar Hotelu Lambert w Paryżu. Ewakuacja z sąsiednich budynków

0
Podziel się:

Położony na wyspie św. Ludwika XVII-wieczny Hotel Lambert, jedna z pereł architektury paryskiej, do 1975 r. należał do rodziny Czartoryskich.

Pożar Hotelu Lambert w Paryżu. Ewakuacja z sąsiednich budynków
(Tangopaso/public domain)

Do pożaru dachu słynnego Hotelu Lambert w Paryżu doszło dzisiaj w nocy. Nie ma ofiar w ludziach - poinformowała straż pożarna. Dawna rezydencja książąt Czartoryskich i ośrodek XIX-wiecznej Wielkiej Emigracji należy obecnie do rodziny emira Kataru.

Brak informacji o przyczynach pożaru. Strażacy przybyli na miejsce około godz. 1.30 i przez kilka godzin walczyli z ogniem, a także pilnowali by nie przeniósł się na przylegające budynki. - _ Płomienie dość szybko się rozprzestrzeniały. Budynek jest pusty i trwa w nim przebudowa, co utrudniało pracę strażakom _ - tłumaczył agencji AFP przedstawiciel straży Pascal Le Testu. Pożar ugaszono o godz. 7.30.

W związku z pożarem ewakuowano mieszkańców około dziesięciu sąsiednich budynków; nikomu nic się nie stało. - _ Trzeba teraz oszacować stan budynków, które zostały poważnie uszkodzone oraz stan znajdujących się wewnątrz dzieł sztuki, które mogły zostać uszkodzone przez ogień, dym, ale również wodę _ - dodał.

Położony na wyspie św. Ludwika XVII-wieczny Hotel Lambert, jedna z pereł architektury paryskiej, od połowy XIX wieku do 1975 roku należał do rodziny Czartoryskich. Potem przejęła go rodzina Rothschildów, a od kilku lat jest prywatną rezydencją rodziny emira Kataru. Ma duże znaczenie dla polskiej historii: w XIX wieku był ośrodkiem Wielkiej Emigracji i siedzibą konserwatywnego stronnictwa, które wzięło od niego nazwę. Na salonach tej rezydencji bywali Fryderyk Chopin, Juliusz Słowacki i Adam Mickiewicz, obok francuskich romantyków: Eugene'a Delacroix i George Sand.

W sierpniu 2009 roku przeciwko projektowi przebudowy rezydencji przez katarskiego właściciela wystąpiło na drodze sądowej stowarzyszenie Historyczny Paryż, obawiając się zniszczenia walorów rezydencji. W tej sprawie interweniowała też u władz francuskich ambasada RP w Paryżu, by zapobiec perspektywie zniszczenia śladów polskiej przeszłości zabytku.

Przeciwników projektu niepokoiła modernizacja budynku (np. instalacja w zabytkowych wnętrzach łazienek czy nowoczesnych wind), budowa podziemnego parkingu pod dziedzińcem czy naruszenie _ wiszącego _ ogrodu rezydencji. Pod wpływem krytyki właściciel wycofał się z najbardziej kontrowersyjnych punktów projektu modernizacji i w styczniu 2010 roku została zawarta ugoda.

Polska placówka dyplomatyczna w Paryżu otrzymała zapewnienie od wszystkich stron sporu i mediatorów na najwyższym szczeblu - ministra kultury i reprezentantów mera Paryża - że obecne w pałacu polskie elementy architektoniczne pozostaną w nim po zakończeniu przebudowy gmachu.

Czytaj więcej w Money.pl
Pożar na dachu budynku głównego AGH - bez większych strat Pożar, który w poniedziałek późnym wieczorem wybuchł na remontowanym dachu budynku głównego krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej nie spowodował większych strat materialnych - poinformował PAP we wtorek rzecznik uczelni Bartosz Dembiński.
Pożar pociągu. 80 osób jest zaginionych Pociąg wiozący paliwo wykoleił się i stanął w płomieniach, które objęły zabudowania. Media donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, ale służby ratunkowe przyznają, że zmarłych może być więcej.
Uratowali z płomieni 100 dzieł sztuki Łotewska minister kultury poinformowała, że w trakcie pożaru udało się przenieść w bezpieczne miejsce 100 najważniejszych eksponatów muzealnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)