Notowania

moskwa
08.08.2010 17:38

Pożary w Rosji powoli ustępują - więcej gaszą niż wybucha

Dziś na terytorium Federacji Rosyjskiej szalały 554 pożary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Powierzchnia pożarów lasów w Rosji w ciągu doby zmniejszyła się o 3 tys. hektarów - poinformowało w niedzielę Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Ugaszono 276 pożarów - to więcej, niż powstało nowych. Moskwa dalej spowita jest smogiem. *

Dziś na terytorium Federacji Rosyjskiej szalały 554 pożary. Ich powierzchnia obejmowała 190,4 tys. hektarów. **Za najtrudniejszą resort ds. sytuacji nadzwyczajnych uważa sytuację w obwodach niżnonowogrodzkim, moskiewskim i kirowskim. W tym pierwszym notowano 76 pożarów, w dwóch pozostałych - po 49.

W obwodzie moskiewskim w ciągu doby strażakom udało się zlikwidować około 30 pożarów na łącznej powierzchni 470 hektarów. Z powodu suszy i gorąca wciąż powstają nowe. W niedzielę ogień trawił 210 hektarów lasów i torfowisk.

Najwięcej pożarów w regionie moskiewskim występuje na wschód i południowy wschód od stolicy - w rejonie miast Oriechowo-Zujewo, Pawłowski Posad, Łuchowice, Szatura, Jegoriewsk i Kołomna. Z powodu silnego zadymienia niemożliwe jest używanie tam samolotów i śmigłowców gaśniczych.

Gęsty dym z pożarów lasów i torfowisk wciąż spowija Moskwę. Widoczność na ulicach nie przekracza 100 metrów. Smog nadal utrudnia pracę portów lotniczych Domodiedowo i Wnukowo, usytuowanych na południowy wschód i południowy zachód od stolicy Rosji. W tym pierwszym wstrzymano około 40 rejsów. W strefie odlotów utknęło 2 tys. pasażerów. Władze miasta uruchomiły 123 klimatyzowane punkty, gdzie można schronić się przed upałem i smogiem.

Bułgaria poinformowała w niedzielę o rozpoczęciu ewakuacji personelu swojej ambasady w Moskwie. Wywiezionych zostanie 35 pracowników, ich żony i dzieci. Z kolei Czechy postanowiły ewakuować ze stolicy Rosji rodziny pracowników swojej misji dyplomatycznej. Wcześniej Niemcy zdecydowały o tymczasowym zawieszeniu pracy swojej ambasady w Moskwie. Zostaną w niej tylko dyżurni pracownicy.

W Republice Mordwińskiej, gdzie w 17 koloniach karę odbywa 13 tys. więźniów, trwają przygotowania do ewakuacji dwóch najbardziej zagrożonych łagrów, w tym kolonii nr 22, w której przetrzymywani są cudzoziemcy skazani na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Groźny pożar szaleje też w pobliżu federalnego ośrodka jądrowego w Snieżyńsku, w obwodzie czelabińskim. Ta powstała w 1955 roku placówka zajmuje się opracowywaniem i testowaniem ładunków oraz pocisków nuklearnych - zarówno taktycznych, jak i strategicznych.

Pożar lasów ogarnął tam już 7 tys. hektarów. Z powodu błotnistego terenu niemożliwe jest przerzucenie na miejsce ciężkiego sprzętu gaśniczego. Strażacy docierają tam pieszo, z przenośnymi gaśnicami na plecach.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Pożary zmusiły Rosję do wstrzymania eksportu zboża ]( http://news.money.pl/artykul/pozary;zmusily;rosje;do;wstrzymania;eksportu;zboza,172,0,651948.html )
* **[ Pożary lasów zagrażają rosyjskiemu ośrodkowi jądrowemu ]( http://pogoda.money.pl/wiadomosci/artykul/pozary;lasow;zagrazaja;rosyjskiemu;osrodkowi;jadrowemu,63,0,651327.html )**
* **[ Ukraina wspiera Rosję w walce z pożarami ]( http://news.money.pl/artykul/ukraina;wspiera;rosje;w;walce;z;pozarami,58,0,651578.html )**
Tagi: moskwa, rosja, pożar, smog, dym, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz