Notowania

szlam
08.10.2010 10:00

Poziom zanieczyszczeń szlamem spada, Dunaj bezpieczny

Toksyczna substancja zniszczyła jednak życie w lokalnych rzekach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zniszczenia;po;wycieku;czerwonego;szlamu;na;wegrzech,galeria,4333,0.html)Poziom zanieczyszczeń spowodowanych wyciekiem toksycznego czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka na zachodzie Węgier spadł i substancja nie spowodowała szkód w Dunaju - powiedział rzecznik węgierskich służb ratunkowych Tibor Dobson.

W wypowiedzi dla agencji Reutera Dobson oświadczył, że najnowsze dane wykazują, iż zasadowość czerwonego szlamu wynosi obecnie 8-8,2 pH, co można uznać za _ normalny _ poziom. W momencie wycieku w poniedziałek sięgał on 12 pH, a w momencie dotarcia do Dunaju w czwartek 9 pH.

_ - Te dane budzą nadzieję i jak dotąd nie stwierdziliśmy żadnych szkód w Dunaju _ - oznajmił Dobson.

Na skutek wycieku w poniedziałek około miliona metrów sześciennych czerwonego szlamu zginęły cztery osoby, a obrażenia odniosło około 120. Kilkaset rodzin trzeba było ewakuować. Fala szlamu wtargnęła do domów, porywając wszystko, co stało na podwórzach: zwierzęta domowe, drewno na opał, motocykle i samochody.

Czerwony szlam dostał się początkowo do rzeki Marcal, gdzie całkowicie zniszczył wszelkie życie. Dzięki stałemu neutralizowaniu substancji przy użyciu gipsu i kwasu octowego udaje się jednak coraz bardziej obniżyć jego zasadowość. W kolejnej rzecze, do której dotarł - Rabie - nie stwierdzono już śnięcia ryb.

Tagi: szlam, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz