Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawosławni szykują się do postnej wieczerzy

0
Podziel się:

Podobnie jak u katolików czeka się na pierwszą gwiazdkę.

Prawosławni szykują się do postnej wieczerzy
(Michal Kosc/Reporter)
bEUgFWzV

Prawosławni Białorusini szykują się do postnej wieczerzy zwanej Kuccią, poprzedzającej przypadający na jutro dzień Bożego Narodzenia. Wierni starają się zasiąść do tego posiłku z rodziną.

Wspólne jedzenie Kucci (nazwa pochodzi od podawanej w ten dzień kutii, przyrządzanej z namoczonej, a następnie ugotowanej pszenicy lub ryżu, często z dodatkiem miodu i bakalii) ma znaczenie symboliczne. Wierzono, że jeśli tego dnia wszyscy członkowie rodziny będą w domu, to pozostanie ona zjednoczona przez cały rok, zaś jeśli kogoś brakuje, osoba ta może w nadchodzącym roku opuścić rodzinę na zawsze.

Przed wieczerzą dokładnie sprzątano cały dom - szorowano nawet piec i zmieniano sienniki - by przez cały rok w gospodarstwie panowały czystość i porządek. Zakładano też nowe ubranie, wierząc, że stare wywołałoby biedę.

bEUgFWzX

Podobnie jak u katolików do jedzenia przystępowano po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki. Pod obrus kładziono trochę siana, zaś przy stole zostawiano jedno wolne miejsce. Wśród potraw można było znaleźć naleśniki z miodem czy postne pierogi z grochem, ziemniakami i kaszą.

Kolację spożywano w ciszy i w uroczystym nastroju, a potem udawano się do kościoła. Wierzono też, że o północy rozwierają się wrota niebios i na ziemię schodzi syn Boży. Proszono zatem o tej godzinie o uleczenie z choroby albo o odpuszczenie grzechów. Niezależny tygodnik "Nasza Niwa" przypomina, że na Boże Narodzenie należy witać się słowami "Chrystus się narodził!", na co trzeba odpowiedzieć: "Sławimy go!".

bEUgFWAy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)