Notowania

izrael
24.10.2010 15:13

Premier Izraela ostrzega Palestyńczyków

Benjamin Netanjahu twierdzi, że jedynie bezpośrednie rozmowy mogą przynieść pokój.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Remy Steinegger/World Economic Forum (CC BY SA 3.0))

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł Palestyńczyków, by nie podejmowali żadnego jednostronnego działania w celu ustanowienia niepodległego państwa. Powiedział, że jedynie bezpośrednie rozmowy izraelsko-palestyńskie mogą przynieść pokój w regionie.

Na cotygodniowym posiedzeniu rządu izraelski premier dodał, że wraz ze Stanami Zjednoczonymi pracuje nad sposobami wznowienia bezpośrednich negocjacji pokojowych.

Rozmowy te utknęły w martwym punkcie, gdy Izrael odmówił przedłużenia 10-miesięcznego moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Moratorium wygasło 26 września. Strona palestyńska wycofała się z negocjacji z Izraelem zaledwie kilka tygodni po ich wznowieniu 2 września w Waszyngtonie.

Z kolei Palestyńczycy rozważają ominięcie Izraela poprzez uzyskanie aprobaty Rady Bezpieczeństwa ONZ dla powstania państwa palestyńskiego, obejmującego Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i Wschodnią Jerozolimę - terytoria zajęte przez Izrael w wojnie sześciodniowej w 1967 roku i po dziś dzień okupowane.

Netanjahu sprzeciwił się takiemu podejściu i wezwał Palestyńczyków do _ honorowania zobowiązań, polegających m.in. na zaangażowaniu w bezpośrednie rozmowy _ z Izraelem. _ Uważam, że jakakolwiek próba ominięcia tego poprzez zwracanie się do międzynarodowych instytucji jest nierealistyczna i w żadnym razie nie przyspieszy prawdziwego procesu pokojowego _. _ Pokój może zostać osiągnięty wyłącznie na drodze bezpośrednich negocjacji _ - podkreślił premier Izraela.

Palestyńskie władze poinformowały, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas najpewniej nie podejmie żadnych drastycznych kroków przed upływem września 2011 roku (datą określoną przez prezydenta USA Baracka Obamę jako termin, do kiedy ma zostać osiągnięte porozumienie), aczkolwiek zaczął przygotowywać się na inne rozwiązania.

Główny palestyński negocjator Saeb Erekat oskarżył Izrael o działania jednostronne poprzez budowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. _ - Nie chcemy podejmować jednostronnych działań _ - powiedział. Wezwał premiera Izraela do _ zaprzestania jednostronnych działań i zaangażowania się w proces pokojowy jako parter poprzez zaprzestanie kolonizacji _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t84758.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;wypusci;palestynczykow;w;zamian;za;zolnierza,182,0,694198.html) Izrael wypuści Palestyńczyków w zamian za żołnierza? Jeniec jest w niewoli już od czterech lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t74875.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;izraleskiej;dyplomacji;broni;zydowskiego;osadnictwa,147,0,693651.html) Szef izraleskiej dyplomacji broni żydowskiego osadnictwa Awigdor Lieberman przebywa z wizytą na Słowacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t47305.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/clinton;niepodlegla;palestyna;mozliwa;w;ciagu;roku,246,0,659958.html) Clinton: Niepodłegła Palestyna możliwa w ciągu roku Sekretarz stanu USA zaprasza Izrael i Hamas do rozmów.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz