Notowania

paszkiewicz
05.06.2012 10:52

Premier odwołał prezesa NFZ

Jacek Paszkiewicz był w ostatnich miesiącach krytykowany przez Naczelną Radę Lekarską i związki zawodowe medyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Donald Tusk odwołał ze stanowiska prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza (na zdj.) Wniosek o jego odwołanie złożył minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

O odsunięciu prezesa Paszkiewicza od stanowiska poinformował portal TVN24. Prezes NFZ był w ostatnich miesiącach krytykowany przez Naczelną Radę Lekarską i związki zawodowe medyków. NRL wezwała lekarzy, by nie podpisywali umów w sprawie recept refundowanych na warunkach, które przedstawił prezes NFZ. Medycy domagali się odwołania Paszkiewicza. Podkreślali, że samowolnie wprowadził on do umów zapisy dotyczące karania lekarzy, pomimo, że zostały one usunięte z ustawy refundacyjnej.

Z kolei Paszkiewicz krytykował niektóre rozporządzenia MZ. Prezes NFZ informował w marcu, że resort nie uwzględnił jego uwag do projektu rozporządzenia w sprawie recept. Zdaniem Paszkiewicza bez tych zmian nowe przepisy nie powinny wejść w życie.

Członkowie sejmowej i senackiej komisji zdrowia zarzucali w ostatnich tygodniach Paszkiewiczowi, że zarówno on, jak i przedstawiciele NFZ - pomimo zaproszeń - nie uczestniczą w ich posiedzeniach.

Na początku 2010 zarządzenie Paszkiewicza wywołało aferę związaną z chemioterapią niestandardową. Media informowały, że w związku z zarządzeniem prezesa NFZ część chorych na raka nie będzie miała możliwości korzystania z chemioterapii w dotychczasowych szpitalach. Już wtedy media spekulowały o możliwości odwołania Paszkiewicza, jednak ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz nie złożyła takiego wniosku.

Po rozmowie z premierem Tuskiem prezes NFZ przyznał, że to on ponosi winę za problemy związane ze stosowaniem chemioterapii niestandardowej. Szef rządu zdecydował też o ukaraniu Paszkiewicza, który musiał oddać jedno miesięczne wynagrodzenie. Prezes NFZ na polecenie Tuska zmienił swoje zarządzenie.

Jako prezes NFZ Paszkiewicz doprowadził do wdrożenia nowego systemu rozliczeń szpitali z Funduszem - Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP). System ten przyporządkowuje pacjentów z różnymi dolegliwościami do grup, których leczenie wiąże się z podobnymi kosztami i podobnym podejściem diagnostycznym. Paszkiewicz zmienił zasady finansowania Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS).

Czytaj więcej o sprawie odwołania prezesa NFZ
Miller popiera Arłukowicza. Ma jedno "ale" Wniosek o odwołanie szefa NFZ Jacka Paszkiewicza to słuszna decyzja, ale podjęta w najgorszym momencie - uważa lider SLD Leszek Miller.
Minister zdrowia forsuje swoje stanowisko. Co postanowi Tusk? _ - Procedury w sprawie NFZ są bardzo jasne i tak precyzyjne, jak procedury lotnicze - _powiedział premier.
Kaczyński o NFZ: Powinien być rozwiązany - _ Rychło w czas, lepiej późno niż wcale _ - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński wniosek ministra zdrowia o odwołanie prezesa NFZ.
Tagi: paszkiewicz, stanowisko, odwołanie, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz