Notowania

palestyna
07.03.2009 13:54

Premier Palestyny podał się do dymisji

Salam Fajad kierował rządem dzięki poparciu umiarkowanej organizacji Fatah.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Rezygnacja Salama Fajada (po lewej), który kierował rządem dzięki poparciu umiarkowanej organizacji Fatah, jest przypuszczalnie związana z wysiłkami, mającymi doprowadzić do utworzenia wspólnego rządu z udziałem Fatahu i Hamasu.

Salam Fajad uważany jest za polityka proamerykańskiego, a jego dymisja została zapewne skoordynowana z Izraelem i ze Stanami Zjednoczonymi.

W Kairze przedstawiciele Fatahu i Hamasu wznowią jutro rozmowy o utworzeniu rządu jedności narodowej, bez którego Palestyńczycy nie mogą otrzymać zagranicznej pomocy na odbudowę zniszczeń w Strefie Gazy.

Jeśli wysiłki te się powiodą, to siły umiarkowanego prezydenta Mahmuda Abbasa będą mogły odzyskać przynajmniej cześciową kontrolę nad przejściami granicznymi między Izraelem a Strefą Gazy. To z kolei umożliwiłoby Izraelowi uchylenie blokady Strefy, czego od dawna oczekują od niego między innymi kraje Unii Europejskiej.

Tymczasem jednak rano cztery rakiety, odpalone ze Strefy Gazy, spadły na zachodni Negew w Izraelu. Izraelczycy odpowiedzieli atakiem z powietrza, w którym zginął jeden z terrorystów.

Tagi: palestyna, strefa gazy, fatah, hamas, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz