Notowania

euro 2012 w polsce
08.06.2011 15:54

Premier: Z Chińczykami czy bez nich budujemy A2 od lipca

Donald Tusk zapewnia też, że Stadion Narodowy zostanie oddany do użytku 30 listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Radek Pietruszka)

W lipcu prace na dwóch tzw. chińskich odcinkach A2 ruszą na 100 proc. niezależnie od tego, jakie ustalenia zapadną podczas negocjacji z chińskim wykonawcą - powiedział premier Donald Tusk.

Premier, pytany o negocjacje z chińskim konsorcjum Covec, powiedział, że rozmowy jeszcze trwają. _ - Ze względu na to, że te rozmowy mają charakter negocjacji i mają swój kontekst prawny, więc będę powściągliwy i dyskretny _ - powiedział Tusk.

- _ Dysponuję w tej chwili kompletną informacją na temat okoliczności kontraktu, a także problemów wykonawcy w ostatnich miesiącach. Ale pozwolicie państwo, że tę wiedzę - póki co - zachowam dla siebie i dla osób, i instytucji zaangażowanych w te, trwające w tej chwili także, rozmowy z chińskim wykonawcą. Mam pewność, że wypracowałem sobie obiektywny obraz przyczyn, dla których chiński wykonawca ma kłopoty z kontynuowaniem tej inwestycji _ - zaznaczył premier.

Chińska firma Covec ma czas do juta, by przedstawić plany, które będą uwzględniały harmonogram spłat zobowiązań wobec podwykonawców oraz gwarancję finansowania pozostałej części inwestycji. Negocjacje, które trwają już drugi dzień, mają dać odpowiedź, czy Chińczycy są w stanie kontynuować realizację inwestycji.

Zdaniem premiera jest jeszcze _ realna szansa _, by autostrada A2 była przejezdna przed Euro 2012. _ Podjęliśmy działania także zabezpieczające na wypadek negatywnego rozstrzygnięcia tych rozmów z chińskim wykonawcą _ - powiedział szef rządu.

_ - Jestem przekonany, że tak czy inaczej, w lipcu roboty ruszą na 100 proc. _ - powiedział premier. Ocenił, że teraz jest to ok. 50 proc. Podkreślił, że na dwóch budowanych przez Covec odcinkach A2, między Strykowem a Konotopą, wszyscy polscy podwykonawcy kontynuują pracę.

Szef rządu zwrócił uwagę, że przy takiej skali inwestycji jak Euro 2012, wpadki czy opóźnienia mogą się przydarzyć. _ Po to jesteśmy, bo to naprawiać _ - dodał.

We wtorek premier Donald Tusk zapowiadał, że być może już w środę będzie można zaprezentować opinii publicznej harmonogram nadrabiania zaległości na budowie A2. Mówił, że chce, by prace zostały wznowione w ciągu najbliższych dni, a doprowadzenie A2 do Warszawy przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 r. jest rządową ambicją. Szef rządu prosił o cierpliwość i informował, że ustalanie, co dalej z inwestycją, może zająć kilkadziesiąt godzin.

Stadion Narodowy będzie, kiedy trzeba

Premier Donald Tusk zapewnia, że Stadion Narodowy zostanie oddany do użytku 30 listopada. Premier odwiedził budowę największej polskiej areny przygotowywanej na Mistrzostwa Europy. Oznacza to, że koniec budowy opóźni się o 4 miesiące.

Premier Tusk zapewnił, że Stadion Narodowy będzie gotowy na przyjęcie piłkarzy podczas Euro 2012. - _ Nie ma żadnych wątpliwości i to mogę powiedzieć też na swoją odpowiedzialność, że ten stadion będzie oczywiście gotowy z odpowiednim wyprzedzeniem na Euro 2012 _ - zapewnia szef rady ministrów.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Premier bagatelizował też pewne błędy i kłopoty, jakie pojawiły się w czasie budowy Stadionu Narodowego. - _ Będziemy nadzorować te prace, które znalazły się w punkcie krytycznym, ale nie ma też co przesadzać. Naprawa schodów nie będzie stanowiła żadnego problemu, jeśli chodzi o opóźnienie prac _ - przekonuje Donald Tusk.

Premier poinformował, że budowę Stadionu Narodowego przejmie Hydrobudowa, wchodząca w skład obecnie stawiającego go konsorcjum. Donald Tusk, wyjaśnił że konsorcjum pozostanie w takim kształcie, w jakim było czyli będzie się składać z również z austriackiej firmy Alpine Bau i PBG. Szef rządu zaznaczył też, że zasadnicza kwota, jaką płacimy za wybudowanie stadionu, nie zostanie przekroczona. Nie wyjaśnił, czy za opóźnienie konsorcjum grożą jakieś kary.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t85797.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/minister;przyznaje;ze;stadiony;opoznione,245,0,843253.html) Minister przyznaje, że stadiony opóźnione Minister sportu Adam Giersz przyznał, że wykonawca stadionu w Gdańsku prawdopodobnie nie przedstawi dziś dokumentów, umożliwiających otwarcie obiektu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t140638.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mecze;na;stadionie;narodowym;zagrozone;coraz;wieksze;opoznienia,81,0,842833.html) Mecze na Stadionie Narodowym zagrożone. Coraz większe opóźnienia Prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler twierdzi, że może wypowiedzieć kontrakt wykonawcy. Na samą naprawę schodów trzeba dodatkowo 3,5 miesiąca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t80243.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/firmy;przesadzily;z;obnizkami;znikaja;drogi,223,0,780767.html) Firmy przesadziły z obniżkami. Znikają drogi Wiele odcinków autostrad może nie zostać oddanych w terminie. Rosną ceny materiałów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t141425.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/euro;2012;stadion;w;gdansku;tez;opozniony,120,0,847224.html) Euro 2012: Stadion w Gdańsku też opóźniony Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wczoraj otrzymał opinię policji, która prawdopodobnie stanie się podstawą do odwołania dnia otwartego zaplanowanego na 23 czerwca
Tagi: euro 2012 w polsce, stadion, opóźnienia, euro, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz