Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes PiS: Krzyż powinien stać przed Pałacem Prezydenckim

0
Podziel się

Rodziny ofiar katastrofy nie wezmą krzyża do Smoleńska. Taka decyzja zapadła w głosowaniu.

Prezes PiS: Krzyż powinien stać przed Pałacem Prezydenckim
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEgmznpN

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej zdecydowały, że jednak nie zabiorą krzyża na pielgrzymkę do Smoleńska. Taka decyzja zapadła w głosowaniu. - _ Krzyż powinien stać przed pałacem. Nie zmieniłem tego zdania _ - powiedział prezes PiS. **Jarosław Kaczyński nie weźmie udziału w pielgrzymce.

aktualizacja 19:00* *

W Smoleńsku, na miejscu katastrofy rządowego Tu-154M trwają tymczasem przygotowania do niedzielnej mszy ekumenicznej, w której wezmą udział bliscy ofiar. * *

bEgmznpP

O tym, że decyzją rodzin krzyż zostaje na swoim miejscu poinformował Paweł Deresz, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej Jolanty Szymanek - Deresz. Jak powiedział decyzja w tej sprawie zapadła w głosowaniu, podczas spotkania rodzin ofiar.

Propozycja zabrania krzyża do Smoleńska została sformułowana w liście otwartym w sprawie pielgrzymki do żony prezydenta Anny Komorowskiej, który rodziny ofiar wystosowały na początku września. Jutro ponad 170 bliskich osób, które zginęły 10 kwietnia uda się z pielgrzymką do Smoleńska. Towarzyszyć im będzie także Anna Komorowska.

Krzyż znajduje się obecnie w kaplicy w Pałacu Prezydenckim. Ale docelowo ma trafić do kościoła św. Anny w Warszawie.

_ Krzyż powinien stać przed Pałacem Prezydenckim _

bEgmznpV

Parlamentarzyści PiS w Krakowie wzięli dzisiaj udział w mszy św. intencji tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz osób towarzyszącym im w drodze na uroczystości w Katyniu. Złożyli też kwiaty na sarkofagu pary prezydenckiej w krypcie Katedry na Wawelu.

W zorganizowanej przez PiS uroczystości wziął udział prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Jego pojawienie się w nowohuckim kościele _ Arka Pana _ oraz przybycie eurodeputowanego PiS Zbigniewa Ziobry zostało przyjęte oklaskami.

Na Wawelu Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że przyjechał do Krakowa, jak czyni to co miesiąc, na grób brata i bratowej.

Pytany dlaczego nie leci do Smoleńska powiedział, że szanuje decyzje tych, którzy uważają, że powinni tam być. _ - Każdy podejmuje decyzję indywidualnie, nikogo nie oceniam - jedni chcieli lecieć, inni nie _.

bEgmznpW

Kaczyński nie chciał komentować faktu, że rodziny postanowiły nie zabierać do Smoleńska krzyża z Pałacu Prezydenckiego. - _ Moim zdaniem ten krzyż powinien stać przed pałacem. Nie zmieniłem tego zdania _ - powiedział prezes PiS.

Zbigniew Ziobro powiedział z kolei dziennikarzom, że nie można zapomnieć o zbrodni katyńskiej sprzed 70 lat, ale też _ musimy zrobić wszystko, aby prawda dotycząca okoliczności tragicznej katastrofy została w pełni wyjaśniona _. _ By została wyegzekwowana odpowiedzialność prawna ale też ta polityczna i moralna (...) Ktoś odpowiadał za przygotowanie tego lotu, jego organizację, za służby, które miały gwarantować bezpieczeństwo prezydentowi i wszystkim, którzy znajdowali się wówczas na pokładzie _ - mówił Ziobro.

Ziobro, pytany o pielgrzymkę rodzin do Smoleńska, powiedział: _ szanuję wszystkie rodziny, które w różny sposób chciałyby uczcić odejście swoich bliskich, bo to bardzo intymne i osobiste doświadczenie. Dodał jednak, że niektórzy te głębokie przeżycia i emocje _chcą instrumentalnie wykorzystać do celów politycznych. _ My uważaliśmy, że byłoby niedobrze, aby wytwarzać sytuację, które mogłyby dzielić rodziny _ - zapewnił.

bEgmznpX

Po zejściu ze Wzgórza Wawelskiego, Jarosław Kaczyński wraz z kandydatem PiS na prezydenta Krakowa Andrzejem Dudą, złożył kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. Wraz z parlamentarzystami zapalili znicze. Po uroczystościach na Wawelu część parlamentarzystów PiS odwiedziła groby posła Zbigniewa Wassermanna i prezesa IPN Janusza Kurtyki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t110904.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obroncy;zloza;pozew;za;kradziez;krzyza,191,0,676799.html) Obrońcy złożą pozew: _ za kradzież krzyża _ Protestujący przeciwko usunięciu krzyża przed Pałacem Prezydenckim zapowiadają, że na Krakowskim Przedmieściu stanie dziś 96 krzyży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t110879.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krzyz;wciaz;dzieli,124,0,676732.html) Krzyż wciąż dzieli Obrońcy krzyża zapowiadają, że nie odejdą sprzed Pałacu Prezydenckiego. Politycy PiS mówią o skandalu i powrocie praktyk rodem z PRL.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t100669.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/46;proc;polakow;przeciw;zabraniu;krzyza;na;pielgrzymke,13,0,689677.html) 46 proc. Polaków przeciw zabraniu krzyża na pielgrzymkę Zwolennicy zabrania krzyża na pielgrzymkę stanowią 43 proc.
bEgmznqq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)