Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja w chinach
25.02.2014 10:19

Prezydent Chin rozmawia z ludźmi na ulicy

Xi Jinping sprawił dzisiaj niemałą niespodziankę mieszkańcom Pekinu, spotykając się z nimi na ulicy, wymieniając po kilka słów, pytając, jak im się żyje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia/CC/Erin A. Kirk-Cuomo)
Na zdj. Xi Jinping

Na portalach społecznościowych internauci nie szczędzą mu pochwał.

Spontaniczne spotkania polityków ze zwykłymi ludźmi są w Chinach czymś niezwykłym. W tym kraju nawet daty urodzenia przywódców i ich sytuacja rodzinna nierzadko należą do pilnie strzeżonych tajemnic.

Xi postanowił jednak wyjść do ludzi. W internecie pojawiło się amatorskie nagranie wideo, na którym ludzie wiwatują na cześć zbliżającego się prezydenta. Xi zatrzymuje się następnie, rozmawia przez chwilę z mieszkańcami, pyta ich, jak długo mieszkają w tej okolicy, po czym idzie dalej.

W sieci pojawiło się też wiele zdjęć uśmiechniętego Xi, otoczonego tłumem ludzi z aparatami fotograficznymi i telefonami komórkowymi.

Prezydent spotkał się z przypadkowymi mieszkańcami stolicy w pobliżu popularnej arterii handlowej Pekinu. Znajdujące się tam sklepy i stoiska chętnie odwiedzają zarówno młodzi Chińczycy, jak i turyści. Można tam kupić odzież, upominki, coś do jedzenia na jednym z wielu straganów.

Spotkania Xi ze zwykłymi ludźmi są przyjmowane z uznaniem przez chińską opinię publiczną. W grudniu zeszłego roku prezydent wprawił w osłupienie klientów niewielkiej jadłodajni, w której osobiście zapłacił za swój posiłek, osobiście zaniósł go do stolika na plastikowej tacy i rozmawiał z przypadkowymi ludźmi.

W Pekinie od kilku dni tematem numer jeden jest duszący smog. Wielu internautów z uznaniem wypowiedziało się o prezydencie, który wyszedł na ulicę i oddychał tym samym zanieczyszczonym powietrzem, co zwykli ludzie, nawet nie zakładając maseczki na twarz.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sytuacja w chinach, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz