Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Litwy ostrzega przed ambicjami Rosji na wschodzie

0
Podziel się:

Według Financial Times Litwa w największym stopniu przyczyniła się do wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania antymonopolowego wobec rosyjskiego Gazpromu.

Prezydent Litwy ostrzega przed ambicjami Rosji na wschodzie
(photo-service.europarl.europa.eu)

Litwa zapowiada, że nie wykorzysta przewodnictwa w UE, by nakłaniać Europę do ostrzejszej polityki wobec Rosji, ale jej prezydent Dalia Grybauskaite ostrzega przed rosnącymi wpływami Moskwy w krajach Europy Wschodniej - pisze dziennik _ Financial Times _.

W materiale opublikowanym wczoraj wieczorem dziennik pisze też o spekulacjach, że prezydent Litwy może być brana pod uwagę przy obsadzie wysokich stanowisk w UE.

Gazeta wskazuje ponadto na listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jako na najważniejsze planowane wydarzenie litewskiego przewodnictwa.

_ Teraz jest decydujący moment, kiedy Rosja stara się przekonać wschodnich partnerów UE, by bardziej zbliżyli się do Unii Celnej. Europa jest bardzo zajęta własnymi sprawami z powodu kłopotów gospodarczych. To bardzo ułatwia niektórym trzecim krajom rozszerzenie ich wpływów na wschodzie _ - powiedziała Grybauskaite w wywiadzie dla _ FT _.

Według dziennika Litwa w największym stopniu przyczyniła się do wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania antymonopolowego wobec rosyjskiego Gazpromu. _ Nikłe są sygnały, by Grybauskaite osłabiła tę kampanię z powodu przewrażliwienia Brukseli _ - prognozuje gazeta.

Przytacza słowa litewskiej prezydent o tym, że na Litwie doszło do wzrostu cyberataków i _ sztucznego aktywizowania _ mniejszości przez siły zewnętrzne. _ Nie mogę oczywiście powiedzieć, kto jest sprawcą zamieszania, ale ono trwa _ - powiedziała Grybauskaite. Zapewniła zarazem, że _ nie wykorzysta przewodnictwa jako platformy do zaostrzenia polityki europejskiej wobec prezydenta Władimira Putina _.

Litwa _ uczyniła gwoździem programu prezydencji listopadowy szczyt w Wilnie krajów UE i byłych radzieckich republik: Białorusi, Mołdawii, Ukrainy, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu _ - podkreśla _ Financial Times _. Grybauskaite, jak dodaje dziennik, _ już zaczęła lobbować wśród przywódców (UE), by przyjęli tych +wschodnich partnerów+ _.

Gazeta przypomina, że kwestią sporną jest podpisanie przez UE porozumienia o stowarzyszeniu z Ukrainą, głównie z powodu sytuacji skazanej na więzienie byłej premier Julii Tymoszenko. Grybauskaite jednak _ uważa, że wtrzymanie (porozumienia) jest błędem, i zaczęła lobbing wśród partnerów (w UE), by podpisać umowę w Wilnie, a walkę wokół rządów prawa (na Ukrainie) odłożyć do procesu ratyfikacji _.

_ Europa potrzebuje podjęcia strategicznej decyzji, która nie byłaby zagrożona z powodu jednej czy dwóch osób, choćby te osoby stały się symbolem _ - powiedziała dziennikowi prezydent Litwy.

_ FT _ przypomina, że Grybauskaite jest _ weteranką w Brukseli _, jako że przez pięć lat była unijną komisarz ds. budżetu. _ Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyróżniła ją pochwałami podczas napiętych negocjacji nad unijnym budżetem, budząc spekulacje, że (Grybauskaite) może znaleźć się w kolejce do wysokiego stanowiska w UE, gdy jej kadencja skończy się w przyszłym roku _ - zauważa brytyjski dziennik.

Sama prezydent Litwy na temat swych planów politycznych powiedziała, że _ nie planuje swojego czasu _ i że _ będzie tam, gdzie będzie potrzebna narodowi litewskiemu _.

_ Financial Times _ podkreśla, że chociaż przewodnictwo w UE sprawowały już kraje postkomunistyczne: Węgry, Polska, Czechy i Słowenia, to Litwa pełni tę funkcję (od 1 lipca) jako pierwsza z byłych republik radzieckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Litwa już jutro rozpoczyna unijną prezydencję Bezpieczeństwo energetyczne, Partnerstwo Wschodnie, wzmocnienie zewnętrznych granic Unii Europejskie to jej priorytety
Rosja zawiesza import z Unii Europejskiej Rosja ogłosiła dziś, że zawiesza czasowo od pierwszego lipca import ziemniaków i sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej z powodu nieprzestrzegania rosyjskich norm fitosanitarnych.
Chorwacja w Unii. Będą drugą Grecją? _ - Chorwacja nie jest ogrodem różanym _- uspokaja premier Zoran Milanović. _ - Nawet gdyby doszło do krachu, to będzie nasz problem, a nie niemieckich podatników _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)