Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent nie posłucha pracodawców. Będzie cięcie OFE

Bronisław Komorowski analizuje ustawę o OFE. Wszystko wskazuje na to, że ją podpisze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński poinformował, że Bronisław Komorowski analizuje ustawę o OFE.

- _ Na obecnym poziomie prac _ - zaznaczył gość radiowej _ Trójki _ - _ nic nie wskazuje na to, by ustawa zmieniająca system emerytalny była niezgodna z konstytucją _.

Przyjęta przez Senat i czekająca na podpis prezydenta ustawa przewiduje, że składka do OFE zostanie zmniejszona z obecnych 7,3 do do 2, 3 procent. Od 2017 roku do OFE ma trafiać 3,5 procent naszego wynagrodzenia.

Składki przesunięte z OFE do ZUS-u zostaną zaksięgowane na indywidualnych kontach i będą dziedziczone tak samo jak w OFE. Będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflację.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/dlaczego;tuskowi;tak;bardzo;zalezalo;na;zmianach;w;ofe,102,0,803174.html) Dlaczego Tuskowi zależy na zmianach w OFE?
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zapowiada zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego._ _

_ - Stanie się tak wówczas, gdy nie zrobi tego prezydent lub Rzecznik Praw Obywatelskich _- powiedział ekspert Lewiatana Jeremi Mordasewicz.

- _ Głównym powodem zaskarżenia ustawy jest zły tryb legislacyjny i niewłaściwy sposób prowadzenia konsultacji społecznych _- zaznaczył Mordasewicz. Dodał, że partnerzy społeczni, których wczoraj na konsultacje zaprosił prezydent Komorowski, w zdecydowanej większości negatywnie ocenili zmiany w OFE i tylko jedna organizacja - OPZZ, była za podpisaniem ustawy.

_ - Wszystkie pozostałe organizacje z Komisji Trójstronnej zarówno ze strony pracodawców jak i związków zawodowych uznały, że należy ustawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego _- stwierdził Jeremi Mordasewicz. Zaznaczył, że ustawa była zbyt pospiesznie uchwalana i przez to niemożliwa była rzetelna ocena jej zapisów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t134801.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/emerytury;po;zmianach;beda;nizsze;nawet;o;15;procent,21,0,791061.html) Emerytury po zmianach będą niższe nawet o 15 procent Kobieta po 35 latach pracy dostanie równowartość dzisiejszego tysiąca złotych. Mężczyzna może liczyć na kilkaset złotych więcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t132210.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/noga;tnac;skladki;do;ofe;rzad;traci;wiarygodnosc,192,0,791232.html) Noga: Tnąc składki do OFE, rząd traci wiarygodność Większość ekonomistów przepytanych przez Money.pl jest przeciwna zmianom. Zobacz wszystkie opinie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zmiany;w;ofe;przy;dziedziczeniu;stracimy;nawet;220;tysiecy;zlotych,191,0,773311.html) Zmiany w OFE. Przy dziedziczeniu stracimy nawet 220 tysięcy złotych W przypadku śmierci bliskiej osoby, zamiast żywej gotówki dostaniemy tylko mglistą obietnicę wsparcia na starość.
Tagi: obniżenie składki do ofe, bronisław komorowski, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz