Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał Traktat. PiS: Konstytucja ważniejsza

0
Podziel się:

Polska jest przedostatnim krajem Unii Europejskiej, który ratyfikował europejską konstytucję.

Prezydent podpisał Traktat. PiS: Konstytucja ważniejsza
(PAP/Jacek Turczyk)

aktualizacja 19:15

Polska jest przedostatnim krajem Unii, który ratyfikował dokument. Jego przeciwnicy jednak nie rezygnują. 60 parlamentarzystów PiS przygotowało jednak wniosek w jego sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Dziś w południe, po ponad 550 dniach od przyjęcia Traktatu Lizbońskiego przez Sejm, podpis pod dokumentem złożył równieżLech Kaczyński. Tym samym, tydzień po udanym dla zwolenników Traktatu referendum w Irlandii, Polska dołączyła do krajów, które dokument już przyjęły.

W trakcie składania podpisu pióro prezydenta przestało pisać, ale po krótkim zamieszaniu, podpis Lecha Kaczyńskiego znalazł się na dokumencie. Jeden z jego współpracowników, pożyczył prezydentowi swój długopis.

_ - Nie ma już żadnych przeszkód, by Traktat ratyfikować. Decydujemy się na nowy, wielki eksperyment - _ mówił podczas wystąpienia Lech Kaczyński. Prezydent podkreślił jednak, że obecny kształt Traktatu to w dużej mierze zasługa poprzedniego rządu i ówczesnej szefowej dyplomacji, Anny Fotygi._ - Udało nam się wynegocjować trzynaście z czternastu pierwotnych postulatów. _

_ - Podpisanie Traktatu to znak dla Unii Europejskiej, że należy szanować zasady demokracji - _ mówił dziś prezydencki minister Andrzej Duda. Podkreślał, że prezydent dotrzymał słowa i jego podpis znalazł się pod Traktatem zaraz po przyjęciu Traktatu przez Irlandię.

Po irlandzkim _ tak _ w referendum i ratyfikowaniu traktatu lizbońskiego przez Lecha Kaczyńskiego, jedynym krajem w Unii, który nie przyjął jeszcze dokumentu, pozostaną Czechy. Prezydent Czech Vaclav Klaus zapowiedział, że zanim podpisze ratyfikację Traktatu Reformującego Unię Europejską, chce uzupełnienia go przypisem, ograniczającym obowiązywanie Karty Praw Podstawowych wobec Republiki Czeskiej.
W uroczystości przyjęcia przez Polskę tak zwanej _ unijnej konstytucji _, na który to moment unijni decydenci czekali od wielu miesięcy, brali udział: szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu EuropejskiegoJerzy Buzek, szef rządu przewodniczącej obecnie UE Szwecji, Fredrik Reinfeldt, premierDonald Tuskoraz marszałek SenatuBogdan Borusewicz.

Buzek: Traktat Lizboński zwiększa siłę Wspólnoty

_ - Parlament Europejski, który reprezentuję, będzie miał znacznie więcej do powiedzenia _ - mówił szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Buzek zwrócił uwagę, że Unia Europejska musi pozostać wrażliwa i otwarta na potrzeby zwykłych obywateli. Szef Parlamentu Europejskiego podkreślił, że politycy unijni powinni uważnie słuchać opinii przeciwników integracji europejskiej.

Premier Donald Tusk podkreślił, że traktat lizboński daje Polsce i Polakom poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. Przypomniał, że droga do prezydenckiego podpisu pod traktatem była długa, a jego dzisiejsze podpisanie to konsekwencja decyzji Polaków o członkowskie w Unii Europejskiej.

Barroso: Należy oddać hołd Polsce

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział, że dzięki Traktatowi Lizbońskiemu Unia Europejska będzie skuteczniejsza i bardziej solidarna. Podkreślił, że że Polska bardzo przyczyniła się do budowy Wspólnoty Europejskiej.

Barroso zwrócił uwagę, że ceremonia podpisania dokumentu odbywa się w tej samej sali, gdzie 20 lat temu toczyły się historyczne obrady Okrągłego Stołu. _ - Należy oddać hołd Polsce, dlatego ze bez polskiej walki o wolność nigdy nie mielibyśmy zjednoczonej Europy, którą mamy dzisiaj _ - oświadczył szef KE.

Jeszcze przed uroczystością z przewodniczącym KE spotkał się polski prezydent. Szef prezydenckiej kancelariiWładysława Stasiakapowiedział, że tematem rozmowy Lecha Kaczyńskiego z Barroso miała być przyszłość Europy, po podpisaniu Traktatu Lizbońskiego oraz możliwość udziału Polski w różnych strukturach europejskich i przedsięwzięciach podejmowanych przez Unię Europejską.

Przeciwnicy nie składają broni_ _

Tymczasem_ Nasz Dziennik _ pisze, że z inicjatywy posłów Prawia i Sprawiedliwości opracowany został wniosek kierujący Traktat Lizboński do Trybunału Konstytucyjnego. Według gazety pod wnioskiem podpisało się już ponad 60 parlamentarzystów, którzy uważają, że należy sprawdzić zgodność traktatu z polską konstytucją.

Dziennik dodaje, że pośpiech prezydenta w zakończeniu procesu ratyfikacji krytykują prawnicy konstytucjonaliści. Ich zdaniem to zbędna nadgorliwość Lecha Kaczyńskiego, którego do podpisu nie obliguje nic oprócz presji unijnego establishmentu.

Jarosław Kaczyński, szef PiS ma nadzieję, iż Trybunał Konstytucyjny stwierdzi jedynie, że najważniejszym aktem normatywnym w Polsce jest nasza konstytucja. - _ Chcemy, żeby to było jasno powiedziane, bo są tacy, którzy to kwestionują _ - wyjaśnił.

| Co zmienia Traktat Lizboński |
| --- |
| * reformuje i usprawnia funkcjonowanie Unii Europejskiej, * daje Unii osobowość prawną, dzięki której stanie się ona równoprawnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych. UE nabędzie zdolność m.in. zawierania umów międzynarodowych (a także możliwość przystąpienia do organizacji międzynarodowych), * zwiększa rolę Parlamentu Europejskiego. PE otrzyma większe uprawnienia prawodawcze, budżetowe oraz w dziedzinie zatwierdzania umów międzynarodowych, * likwiduje rotacyjne, półroczne przewodzenie w Radzie Europejskiej kolejno przez szefów państw i rządów krajów UE i ustanawia stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej, wybieranego na 2,5 letnią kadencję, * zmienia zasady głosowania w Radzie Europejskiej - *Rada większość swoich decyzji będzie podejmowała większością kwalifikowaną (z wyjątkiem sytuacji, gdzie w traktacie przewidziano inny sposób - jednogłośny, * *wzmacnia rolę parlamentów krajowych. *Będą mogły one już na bardzo wczesnym etapie interweniować w *prace
prawotwórcze
, zanim jeszcze dany wniosek legislacyjny zostanie szczegółowo przeanalizowany przez Parlament Europejski i Radę, * tworzy urząd unijnego przedstawiciela do spraw zagranicznych, * wprowadza ujednolicenie osobowości prawnej UE, * wprowadza zasadę solidarności energetycznej, o które dopominały się zwłaszcza Polska ) i Litwa, * daje obywatelom Unii prawo do tzw. inicjatywy ustawodawczej, *czyli możliwość zwrócenia się do Komisji Europejskiej z projektem aktu prawnego. Musi ją podpisać co najmniej 1 mln obywateli UE, * określa procedurę wyjścia kraju z Unii. * (AF) |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)