Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Włoch oddał hołd polskim żołnierzom spod Monte Cassino

0
Podziel się:

- Cześć wszystkim walczącym i poległym, cudzoziemcom i także żołnierzom nowych Włoch, którzy poświęcili się dla wolności swych narodów - mówił 88-letni Giorgio Napolitano.

Prezydent Włoch oddał hołd polskim żołnierzom spod Monte Cassino
(Dyjuk/Reporter)

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano oddał dziś hołd żołnierzom II Korpusu Polskiego, którzy walczyli pod Monte Cassino w maju 1944 roku. W przemówieniu wygłoszonym w mieście Cassino Napolitano wspomniał poświęcenie Polaków pod dowództwem generała Andersa.

W Cassino w środkowych Włoszech prezydent uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zbombardowania przez aliantów tego miasta, a także opactwa benedyktynów na wzgórzu.

Odnosząc się do trwającej od lat polemiki na temat zbombardowania opactwa przez siły aliantów, Napolitano powiedział, że nie powinno to nigdy przyćmić wdzięczności Włochów dla walczących z różnych narodów, którzy pod sztandarami aliantów byli zaangażowani w działania, by przełamać linię Gustawa i otworzyć drogę wyzwolenia Rzymu.

_ Chciałbym przede wszystkim przypomnieć nadzwyczajny wkład Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Przywołuję go, ponieważ przekonałem się podczas mych spotkań z prezydentem Polski, jak mocno kultywuje się tam pełną podziwu pamięć o nim. Ponad rok temu z prezydentem Komorowskim wspominaliśmy w Neapolu Gustawa Herlinga (Grudzińskiego), który spędził tam ostatni okres swego życia. To wielki intelektualista i polski patriota, który jako młodzieniec uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino _- podkreślił prezydent Włoch.

_ Przychodzi na myśl to, co musiało znaczyć dla walczących zatknięcie polskiej flagi na gruzach opactwa Monte Cassino 18 maja 1944 roku, gdy zostało wreszcie zdobyte. Przychodzą na myśl słowa, które można przeczytać na pamiątkowej tablicy ku czci polskich żołnierzy na wzgórzu 593: "Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce" _ - mówił włoski prezydent.

_ Cześć im! Cześć wszystkim walczącym i poległym, cudzoziemcom i także żołnierzom nowych Włoch, cudzoziemcom wszystkich języków i narodów, którzy poświęcili się dla wolności swych narodów, niepodległości swych państw, dla pokoju i demokracji w Europie _ - mówił wzruszony 88-letni prezydent Włoch.

Po uroczystościach w Cassino Napolitano udał się na drugą część ceremonii na wzgórzu. Ich program przewiduje krótką wizytę na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino.

Położone na wzgórzu opactwo uważane jest za jeden z najważniejszych symboli chrześcijaństwa. Tamtejszy klasztor, zbudowany ponad tysiąc lat temu, był wielokrotnie w historii niszczony w rezultacie najazdów wojsk i trzęsień ziemi, a następnie odbudowywany.

Rozpoczęte 15 lutego 1944 roku czterodniowe bombardowania klasztoru na wzgórzu przez samoloty aliantów uważane jest we Włoszech za tragiczny błąd, w rezultacie którego zrównano z ziemią kolebkę monastycyzmu i chrześcijańskiej Europy. Przypomina się, że amerykańskie i angielskie dowództwo wiedziało, iż w klasztorze nie ma wojsk niemieckich.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)