Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej ustąpi?

Liderzy trzech afrykańskich państw jadą przekonywać Laurenta Gbagbo do odejścia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Liderzy trzech afrykańskich państw jadą do Wybrzeża Kości Słoniowej, by próbować załagodzić napiętą sytuację w tym kraju.

Rządzący Beninem, Sierra Leone i Wyspami Zielonego Przylądka będą usiłowali przekonać dotychczasowego prezydenta Laurenta Gbagbo, by ustąpił ze stanowiska. Wcześniej o mediację poproszono także premiera Kenii.

Kryzys w Wybrzeżu Kości Słoniowej trwa od czasu listopadowych wyborów prezydenckich. Zarówno dotychczasowy prezydent jak i przywódca opozycji uznali się za zwycięzców głosowania. W kraju wybuchły zamieszki, a 10 tysięcy żołnierzy Narodów Zjednoczonych stara się nie dopuścić do eskalacji konfliktu.

Ponieważ _ błękitne hełmy _ chronią też jeden z hoteli w którym swoją siedzibę ma przywódca opozycji Alassane Ouattara, jego rywal, dotychczasowy prezydent Laurent Gbagbo uznał, że siły ONZ przekroczyły swój mandat i zażądał wycofania wojsk.
Szef operacji pokojowych ONZ Alain Leroy zapewnia jednak, że _ błękitne hełmy _ pozostają neutralne.

_ - Nie prowadzimy z nikim wojny. W kwestii obrony ludności cywilnej, wykonujemy to zadanie tak bezstronnie jak to tylko możliwe, choć jest ono skomplikowane, ale i niezmiernie ważne. Będziemy bronić cywilów niezależnie od ich poglądów politycznych czy pochodzenia etnicznego. Nasze zadanie polega właśnie na bezstronności _ - mówi Leroy.

Stojące teraz na skraju wojny domowej Wybrzeże Kości Słoniowej jest od dziesięciu lat wstrząsane przemocą. Wcześniej kraj ten był uważany za jeden z najspokojniejszych na zachodzie Afryki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t127373.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/robotnicy;na;wybrzezu;kosci;sloniowej;nie;chca;strajku,32,0,743968.html) Robotnicy na Wybrzeżu Kości Słoniowej nie chcą strajku Twierdzą, że jeśli nie będą pracować, nie będą mieli co jeść.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t126540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walka;o;wladze;na;wybrzezu;kosci;sloniowej,210,0,737490.html) Walka o władzę na Wybrzeżu Kości Słoniowej W wyniku starć pomiędzy zwolennikami dwóch prezydentów zginęło co najmniej sześć osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t126840.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaza;sie;wyniesc;niebieskim;helmom,175,0,740015.html) Każą się wynieść niebieskim hełmom Żądają tego władze Wybrzeża Kości Słoniowej. Ban Ki Mun to wyklucza.
Tagi: wybrzeże kości słoniowej, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz