Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budowa dróg
27.12.2010 16:52

Priorytetem rządu będą autostrady

- Polacy czekali na nie 20 lat - mówi minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Program budowy dróg ustalony będzie w styczniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Decyzje w sprawie programu budowy dróg w latach 2011-2015 zapadną w styczniu - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Dziś kończą się konsultacje społeczne dotyczące Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Projekt programu zawiera listę ponad stu inwestycji, których realizacja jest przewidywana po 2013 roku. Na liście znalazły się dwa odcinki autostrad, 36 odcinków dróg ekspresowych, 42 obwodnice i 28 wzmocnienia i przebudowy.

_ - To nie są konsultacje nad ograniczeniami, ale nad nowym, zaktualizowanym programem budowy dróg. Bo my chcemy wybudować te wszystkie drogi, które były zaplanowane do dnia dzisiejszego, ale dokładamy także nowe inwestycje, których w dotychczasowym programie nie było, m.in. autostradę A2 od Warszawy do granicy z Białorusią _ - powiedział w TVP Info Grabarczyk. Zapewnił, że rząd nie rezygnuje z zaplanowanych inwestycji, tylko przesuwa je na inny termin, by realizować je, kiedy będą środki pochodzące m.in. z unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Grabarczyk przyznał, że priorytetem wśród nowych inwestycji są autostrady. _ - Na autostrady Polacy czekają już 20 lat _ - zaznaczył. Przypomniał, że drogi są budowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, który jest zasilany m.in. z obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego i z kredytów z EBI.

_ - I obligacje, i kredyty wiążą się z gwarancjami Skarbu Państwa. A to zwiększa polski dług publiczny. Rząd musi pilnować bezpieczeństwa finansów publicznych _ - powiedział minister. _ - Nie możemy wygenerować nadmiernego długu, bo wtedy wszystkie inwestycje stanęłyby pod znakiem zapytania _ - dodał.

W Ministerstwie Infrastruktury złożono kilka petycji związanych z przesunięciem realizacji części inwestycji po 2013 r. - do resortu przyszli przedstawiciele _ Gazety Stołecznej _, warszawskiego dodatku do _ Gazety Wyborczej _, która zebrała ponad 20 tys. podpisów w sprawie przyspieszenia budowy drogi wylotowej z Warszawy na południe, omijającej Janki i Raszyn. Delegacje z Krakowa i Lublina złożyły w poniedziałek po południu petycje dotyczące inwestycji drogowych w tych miastach.

_ - To jest część procesu uzgadniania nowego programu budowy dróg. To pokazuje, że drogi, infrastruktura w ogóle, jest dla mieszkańców Polski bardzo ważna. My nie traktujemy tych spotkań czysto formalnie _ - zapewnił Grabarczyk. Powtórzył zapewnienie z poniedziałku rano, że znajdą się pieniądze na drogę wylotową ze stolicy przez Janki. Chodzi o około 300 mln zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t86455.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chaos;na;kolei;kpiny;z;ludzi;grabarczyk;do;dymisji,139,0,738955.html) Chaos na kolei: Kpiny z ludzi, Grabarczyk do dymisji SLD żąda wotum nieufności wobec ministra infrastruktury.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t126638.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/minister;zapowiada;trzesienie;ziemi;na;kolei,184,0,742328.html) Minister zapowiada trzęsienie ziemi na kolei - _ Zostałem wprowadzony w błąd _ - twierdzi Cezary Grabarczyk. - _ Rozkłady miały być uzgodnione _.
Tagi: budowa dróg, cezary grabarczyk, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz