Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom w korei północnej
04.05.2012 11:29

Próba jądrowa Korei Płn. Nie byłoby zaskoczenia

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że nie zdziwiłby się, gdyby Korea Płn. przeprowadziła nową próbę jądrową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Senior Airman Jeffrey Allen<br>/CC/UNC - CFC - USFK)

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że nie zdziwiłby się, gdyby Korea Płn. przeprowadziła nową próbę jądrową. W ostatnim czasie pojawiają się spekulacje, że reżim w Phenianie przygotowuje się do trzeciej takiej próby od 2006 roku.

_ - Naszych inspektorów nie ma w terenie, ale dokładnie obserwujemy sytuację. Nie mamy konkretnej wiedzy lub informacji, ale jeśli doszłoby do próby jądrowej, nie byłbym zdziwiony _ - powiedział Yukiya Amano na konferencji prasowej w szwajcarskim mieście Sankt Gallen.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, zwłaszcza Korea Południowa, podejrzewają Koreę Północną o zamiar przeprowadzenia testu nuklearnego, po nieudanej próbie wystrzelenia 13 kwietnia rakiety dalekiego zasięgu z północnokoreańskim satelitą.

Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwało w czwartek komunistyczny reżim Korei Płn. by powstrzymał się przed nowymi testami nuklearnymi.

Dzień wcześniej ekspert ds. nuklearnych przy rządzie Korei Płd. poinformował, że specjaliści północnokoreańscy zakończyli przygotowania techniczne do trzeciej próby i czekają jedynie na zielone światło ze strony władz w Phenianie.

Dwie poprzednie próby jądrowe Korei Płn. zostały przeprowadzone w październiku 2006 roku i w maju 2009 roku. Phenian od dawna twierdzi, że arsenał jądrowy jest mu potrzebny do obrony przed Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Koreą Płd.

Czytaj więcej o atomie w tym rejonie świata
Korea Północna: Każdy ma prawo do atomu Korea Północna oświadczyła, że osiąga postępy w pracach nad wzbogacaniem uranu i budową reaktora lekkowodnego.
Od trzech lat zawieszenie. Atomowy przełom Dialog między Koreą Północną i USA odbędzie się w Genewie, prawdopodobnie 26 października.
Korea zminiaturyzowała ładunek jądrowy -_ Korei Północnej udało się prawdopodobnie zminiaturyzować ładunek jądrowy _- oświadczył południowokoreański minister obrony Kim Kwan Dzin.
Tagi: atom w korei północnej, korea, atom, próba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz