Notowania

proces breivika
05.06.2012 13:20

Proces Breivika. Wyrok 20 lipca lub 24 sierpnia

Wyrok na Andersa Behringa Breivika ma być wydany 20 lipca lub 24 sierpnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wyrok na Andersa Behringa Breivika, oskarżonego o dokonanie w lipcu zeszłego roku zamachu bombowego w Oslo i masakry na wyspie Utoya, w których zginęło łącznie 77 osób, ma być wydany 20 lipca lub 24 sierpnia - poinformował sąd w stolicy Norwegii.

_ - Nie znamy jeszcze daty ogłoszenia wyroku, lecz nie należy go oczekiwać przed 20 lipca. Inna możliwa data to 24 sierpnia _ - podał sąd na swej stronie internetowej.

Do tej pory w kuluarach sądu krążyła data 20 lipca - dwa dni przed pierwszą rocznicą zbrodni Breivika. Rzecznik prasowy sądu Markus Iestra tłumaczył agencji AFP, że ewentualna data ogłoszenia wyroku 24 sierpnia związana jest z kwestiami organizacyjnymi.

33-letni Breivik jest sądzony za zamach bombowy w Oslo, w którym zginęło osiem osób, a także za masakrę na wyspie Utoya, gdzie ekstremista zastrzelił 69, w większości młodych osób.

Breivik tłumaczył po aresztowaniu, że chciał zapobiec wielokulturowości i _ muzułmańskiej inwazji _ w Europie.

Proces Breivika trwa od połowy kwietnia. Ma on pomóc w ustaleniu, czy Norweg jest poczytalny. Do tej pory psychiatrzy wydali dwie wykluczające się ekspertyzy w tej sprawie. Jeśli zostanie uznany za poczytalnego ekstremiście grozi do 21 lat więzienia.

Czytaj więcej o procesie Breivika
Breivik: "Każdy mógł zrobić to co ja" Dziś trzeci dzień procesu mordercy z Norwegii.
ECA - Breivik zażywał to tuż przed masakrą Sprawca masakry w Oslo i na wyspie Utoya zażył nielegalne substancje w nadziei zwiększenia wydolności fizycznej i umysłowej.
Wspólników Breivika można szukać, ale... Policja nie znalazła dowodów na to, że Anders Behring Breivik miał wspólnika lub wspólników.
Tagi: proces breivika, breivik, wyrok, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz