Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Projekt porozumienia gazowego z Rosją zaakceptowany

0
Podziel się

Polska będzie mogła także reeksportować gaz ziemny.

Projekt porozumienia gazowego z Rosją zaakceptowany
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)
bEhdtrAl

Rząd zaakceptował projekt porozumienia z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Resort gospodarki liczy, że porozumienie będzie podpisane w ciągu najbliższych dni.

Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, w dokumencie zniesiono klauzulę zakazującą reeksportu rosyjskiego gazu, która obowiązywała w dotychczas obowiązującej umowie z Rosją.

_ Rada Ministrów wyraziła zgodę na podpisanie dokumentów i związanie Polski wymienionymi protokołami (do obowiązujących międzyrządowych porozumień z Rosją) _ - czytamy. Jak wyjaśniło CIR, zawarcie porozumień wynika z konieczności zapewnienia Polsce dodatkowych dostaw gazu ziemnego i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

bEhdtrAn

Do najważniejszych postanowień zawartych w zaakceptowanych protokołach należą: zwiększenie wielkości dostaw gazu ziemnego do poziomu około 10 mld m sześc. rocznie, przy jednoczesnym zachowaniu obecnego okresu obowiązywania umowy gazowej (2022 r.) oraz wyznaczenie operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System na operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

_ Zniesiona zostaje dodatkowo klauzula reeksportu gazu ziemnego. Ponadto strony umowy wyraziły wolę podpisania kontraktu umożliwiającego utrzymanie tranzytu gazu ziemnego przez terytorium Polski do 2045 r. _ - czytamy w informacji resortu gospodarki.

Projekt porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o 2 mld m sześc. rocznie (z 7,45 do 10 mld m sześc.) uzgodniono 17 października w Moskwie. Zapowiedziano wówczas, że zostanie ono sfinalizowane, gdy umowę operatorską uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz.

Obie firmy poinformowały, że podpisały umowę ws. powierzenia Gaz-Systemowi obowiązków operatora na polskim odcinku gazociągu jamalskiego. Należący do Skarbu Państwa Gaz-System ma zarządzać rurą zgodnie z wymogami UE.

bEhdtrAt

Do tej pory operatorem polskiej części gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski surowiec do Niemiec, był należący głównie do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
oraz Gazpromu - EuRoPol Gaz, właściciel rurociągu. Unia Europejska wymaga natomiast, by operatorzy gazociągów transportowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu.

_ Podpisanie wyżej wymienionej umowy pozwoli Urzędowi Regulacji Energetyki wydać decyzję o wyznaczeniu spółki Gaz-System jako operatora gazociągu jamalskiego na terenie Polski _ - czytamy w informacji.

Zapewnienie niezależności operatora gazociągu transportującego rosyjski gaz do Niemiec przez Polskę to warunek Komisji Europejskiej, żeby zaakceptować projekt polsko-rosyjskiego porozumienia ws. zwiększenia dostaw gazu do Polski.

KE ogłosiła, że wciąż czeka na projekt umowy ws. zarządzania polskim odcinkiem Jamału przez Gaz-System, bez czego nie może zatwierdzić całej umowy gazowej. Zapowiada wydanie opinii w ciągu dwóch dni od jego otrzymania.

bEhdtrAu

Michele Cercone z KE powiedział, że Komisja uważa za niewystarczające informacje na temat porozumienia operatorskiego przekazane w piątek przez stronę polską. Jego zdaniem, nie rozwiewają one obaw KE, czy rzeczywiście Gaz-System, jako operator gazociągu transportującego rosyjski gaz przez Polskę do Niemiec, będzie miał wystarczająco niezależną pozycję, by móc samodzielnie ustalać np. taryfy przesyłowe i gwarantować dostęp do infrastruktury dla innych zainteresowanych firm.

Gaz-System informował wcześniej, że na podstawie umowy będzie operatorem gazociągu jamalskiego na terenie Polski, a jego właścicielem pozostanie EuRoPol Gaz. Gaz-System ma gwarantować swobodny dostęp do wolnych przepustowości w gazociągu dla zainteresowanych podmiotów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazu;nie;zabraknie;rosjanie;beda;go;sprzedawac;bez;kontraktu,71,0,693319.html) Gazu nie zabraknie, Rosjanie będą go sprzedawać bez kontraktu Umowa gazowa z Rosją może zostać podpisana już w niedzielę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ure;zaakceptowal;umowe;gaz-system;z;europol;gazem,176,0,696240.html) URE zaakceptował umowę Gaz-System z EuRoPol Gazem Gaz-System będzie zarządzał odcinkiem gazociągu jamalskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/wielkie;zloza;gazu;lupkowego;na;polnocy;polski,160,0,630944.html) Wielkie złoża gazu łupkowego na północy Polski Trzy czwarte woj. pomorskiego może być na złożach.
bEhdtrAO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)