Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratorzy spotkali się z rodzinami ofiar spod Smoleńska

0
Podziel się:

Jarosław Kaczyński wyszedł przed zakończeniem spotkania, niezadowolony z otrzymanych odpowiedzi.

Prokuratorzy spotkali się z rodzinami ofiar spod Smoleńska
(PAP/Paweł Supernak)

Aktualizacja 18:40

Spotkanie rodzin ofiar prezydenckiego Tu-154M z prokuratorami prowadzącymi śledztwo, jego uczestnicy oceniają bardzo różnie. Jarosław Kaczyński wyszedł jeszcze przed jego zakończeniem. Jak ustalono, za 2-3 miesiące zostanie zorganizowane kolejne spotkanie.

Na zdj. Jarosław Kaczyński w drodze na spotkanie rodzin ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Wchodząc na spotkanie, prezes PiS zapowiedział, że będzie pytał m.in. o zaangażowanie w śledztwo polskich prokuratorów, ich udział w różnych czynnościach, współpracę ze stroną rosyjską i rozważane w postępowaniu hipotezy. Były premier ocenił, że jego obowiązkiem - _ jako osoby o najwyższej pozycji w życiu publicznym wśród obecnych _ - jest zadanie tych pytań.

Mecenas części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej Rafał Rogalski poinformował dziennikarzy, że Kaczyński opuścił spotkanie jeszcze przed jego zakończeniem. Rogalski powiedział też, że Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski nie odpowiedział na większość pytań zadanych przez Jarosława Kaczyńskiego. Sam prezes PiS nie rozmawiał z dziennikarzami po wyjściu ze spotkania, podobnie jak wielu innych członków rodzin ofiar katastrofy.

Według Rogalskiego prezes PiS nie doczekał się odpowiedzi m.in. na pytanie o działania podjęte przez Prokuraturę Wojskową w związku z przekazywaniem materiałów i ewentualnym przyśpieszeniu procedury ich przekazywania. Inne pytanie - relacjonował mecenas - dotyczyło wizyty polskich prokuratorów w Moskwie i jej efektów. Kaczyński miał też pytać, czy przy przegrywaniu materiałów z czarnych skrzynek sprawdzono kopie nagrania.

_ Porażką _ nazwał Rogalski dotychczasową współpracę prokuratury polskiej i rosyjskiej. Dodał, że rodziny ofiar będą miały łatwiejszy dostęp do akt sprawy dzięki zgodzie na wykonywanie fotokopii dokumentów.

Spotkanie miało charakter informacyjny. Śledczy, m.in. w związku z licznymi spekulacjami w prasie, chcieli przekazać rodzinom ofiar kwestie dotyczące bieżącego stanu śledztwa i prawnych uwarunkowań współpracy z Federacją Rosyjską.

W czasie konferencji prasowej po spotkaniu Naczelny Prokurator Wojskowy płk Krzysztof Parulski powiedział, że prokuratorzy spotkali się z rodzinami, ponieważ pojawiało się coraz więcej nierzetelnych informacji na temat katastrofy oraz dotyczącego jej śledztwa.

- _ Ideą spotkania było poznanie stanowisk pokrzywdzonych, wsłuchanie się w ich potrzeby i oczekiwania. A następnie udzielenie im odpowiedzi na zadawane nam pytania _ - powiedział po spotkaniu płk Parulski.

Poinformowano też, że prokuratura jest w posiadaniu pliku wideo odzyskanego ze zniszczonej kasety. - _ Jego przydatność nie jest wielka, raczej będzie miał znaczenie emocjonalne i pamiątkowe dla rodzin _ - mówił płk Ireneusz Szeląg. Film trwa ponad dwie minuty.

Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, opuszczając spotkanie powiedział, że była na nim mowa m.in. o hipotezach badanych przez prokuraturę. _ - Najbardziej interesująca jest ta czwarta - teoria o ewentualnym zamachu. Pan prokurator stwierdził, że nie znaleziono najmniejszych dowodów potwierdzających tę teorię, co nie znaczy, że została ona wykluczona _ - powiedział. _ Nie należy sądzić, żeby wyjaśnienie sprawy nastąpiło szybko. Nie jest to kwestia miesięcy, lecz znacznie dłuższego czasu _ - dodał Deresz.

Deresz mówił, że jest nastawiony _ na dłuższe i cierpliwe czekanie _ na wyniki śledztwa ws.
katastrofy. Wyraził nadzieję, że spotkania takie jak środowe będą miały miejsce co tydzień, dziesięć dni. - _ Chciałbym, aby prokuratura informowała nas, jakie są osiągnięcia, ale i jakie przeszkody _ - mówił.

Reprezentujący bliskich innych ofiar katastrofy mec. Piotr Schramm mówił, że na spotkaniu poinformowano m.in., że prokuratura nie wyklucza żadnej z wersji zdarzenia z 10 kwietnia. _ - Mimo tego, że ze strony rosyjskiej dostajemy sygnały, które mówią o tym, że tam dowody są już zasadniczo zebrane, strona polska bardzo rzetelnie wszystkie hipotezy trzyma jako hipotezy czynne i badane _ - powiedział. Ocenił, że jeśli strona rosyjska będzie wykonywać swoje zobowiązania, np. wnioski o pomoc prawną, to _ pozwoli to ruszyć prokuraturze polskiej i znacznie sprawniej prowadzić postępowanie _.

_ _

Z kolei pełnomocnik jednej z rodzin mec. Aleksander Pociej po rozmowie z prokuratorami powiedział dziennikarzom, że _ jeszcze nigdy nie spotkał się z tak dokładną, poszerzoną informacją, z taką gotowością współpracy z bliskimi ofiar tej tragedii _. _ - Bardzo często bywa tak, że poszkodowani nie są dopuszczani do śledztwa, natomiast tutaj - przynajmniej w zakresie, w którym była dokonana prezentacja - było to bardzo otwarte spotkanie i duża doza chęci współpracy prokuratury z rodzinami _ - dodał.

Mec. Stefan Hambura, reprezentujący bliskich m.in. Anny Walentynowicz, potwierdził w rozmowie z mediami, że złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i wykonującego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego. Adwokat ma zastrzeżenia do _ rezygnacji ze wspólnego polsko-rosyjskiego śledztwa w sprawie przyczyn smoleńskiej katastrofy _.

Do tej pory w ramach śledztwa Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie zgromadzono 40 tomów akt, w tym sześć niejawnych; przesłuchano w sumie już 204 świadków. Planowane jest przesłuchanie kolejnych ok. 100 osób, przede wszystkim w wątku dotyczącym organizacji lotu do Smoleńska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)