Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Protesty antyrządowe w Syrii. Są zabici

0
Podziel się

Co najmniej trzy osoby zostały zabite przez syryjskie siły bezpieczeństwa w czasie antyrządowych demonstracji na przedmieściach Damaszku.

Protesty antyrządowe w Syrii. Są zabici
(PAP/EPA)
bDYaIthh

**Co najmniej trzy osoby zostały zabite przez syryjskie siły bezpieczeństwa w czasie antyrządowych demonstracji na przedmieściach Damaszku - poinformowali mieszkańcy stolicy Syrii. Siły bezpieczeństwa ostrzelały około 2 tys. demonstrantów, którzy zebrali się w stolicy.

Protesty w syryjskich miastach zorganizowali w piątek przeciwnicy rządzącej partii Baas. Opozycjoniści wyszli na ulice Damaszku, a także miast: Banijas i Latakia - powiadomili aktywiści ruchu antyrządowego.

Relacjonowali, że wokół meczetów, gdzie w piątek trwały modły, wzmocniono obecność sił bezpieczeństwa i grup lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada. Świadek, na którego powołuje się agencja Reutera, powiedział, że w jednej z dzielnic Damaszku policja zaatakowała pałkami wychodzących z meczetu demonstrantów.

bDYaIthj

Kilka tysięcy przeciwników reżimu przeszło tego dnia ulicami Dary na południu Syrii, skandując: - _ Chcemy wolności! _ i _ Krew męczenników nie jest tania! _.

Państwowa syryjska agencja prasowa informowała, że w Latakii i Darze nie doszło do konfrontacji między siłami bezpieczeństwa a wiernymi, którzy uczestniczyli w piątkowych modłach. W relacji agencji w kraju panuje spokój.

Opozycja nazwała piątek _ Dniem Męczenników _, wzywając do demonstracji i oddania hołdu ponad 70 ludziom, którzy w ostatnich tygodniach zginęli w starciach z siłami bezpieczeństwa, tłumiącymi protesty przeciwko autorytarnemu reżimowi

Władze syryjskie zapowiedziały w czwartek pierwsze posunięcia dla uspokojenia bezprecedensowych protestów antyrządowych. Prezydent Asad utworzył komisje mające się zająć dochodzeniem w sprawie śmiertelnych ofiar zajść, w tym w Darze i Latakii, a także przygotowaniem ustaw, które pozwolą na zniesienie stanu wyjątkowego obowiązującego od 48 lat (od roku 1963). Nie uśmierzyło to jednak protestów.

bDYaIthp
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t136303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;setki;tysiecy;ludzi;popieraja;rzad,23,0,802583.html) Syria: Setki tysięcy ludzi popierają rząd Zwolennicy reżimu prezydenta Baszara el-Asada wyszli na ulice Damaszku i co najmniej czterech innych miast w Syrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t136303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zniosa;stan;wyjatkowy;po;50;latach,96,0,804192.html) Zniosą stan wyjątkowy. Po 50 latach W Syrii ma obowiązywać nowe prawo antyterrorystyczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t136297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;syrii;podal;sie;do;dymisji,99,0,802659.html) Rząd Syrii podał się do dymisji To efekt fali protestów, jaka od 15 marca przetacza się przez kraj.
bDYaIthK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)