Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty w egipcie
09.12.2012 21:47

Protesty w Egipcie. Nie chcą referendum

Siły laickie, liberałowie i egipscy chrześcijanie zarzucają projektowi konstytucji ograniczanie wolności religii, swobody wypowiedzi i praw kobiet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Główny blok opozycji w Egipcie, Front Ocalenia Narodowego, oświadczył, że nie zgadza się na referendum w sprawie nowej konstytucji, wyznaczone na 15 grudnia przez islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Wezwano do nowych protestów we wtorek.

_ - Nie uznajemy projektu konstytucji, ponieważ nie jest on reprezentatywny dla narodu egipskiego _ - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Frontu, Sameh Aszur.

Konferencja odbyła się po spotkaniu członków Frontu, na którym omawiano formalną odpowiedź na decyzję Mursiego w sprawie anulowania dekretu prezydenckiego rozszerzającego kompetencje głowy państwa. Dekret wywołał poważny kryzys polityczny w Egipcie i liczne protesty.

Front Ocalenia Narodowego wezwał ponadto do zorganizowania we wtorek w całym kraju masowych protestów przeciwko nowej ustawie zasadniczej, co do której - jak podkreślono w komunikacie - brak konsensusu. Według Frontu projekt konstytucji, opracowany przez konstytuantę zdominowaną przez islamistów, nie chroni dostatecznie interesów kobiet i mniejszości.

Agencja AFP pisze, że w momencie ogłaszania komunikatu przez Front kilkuset przeciwników Mursiego kierowało się w stronę pałacu prezydenckiego w Kairze.

Wcześniej w niedzielę Front Ocalenia Narodowego oświadczył, że jego oczekiwaniom nie odpowiada anulowanie przez prezydenta dekretu bez jednoczesnego wycofania się z planowanego referendum w sprawie konstytucji.

Mursi w sobotę ustąpił w sprawie dekretu, ale potwierdził, że referendum odbędzie się 15 grudnia. Siły laickie, liberałowie i egipscy chrześcijanie zarzucają projektowi konstytucji ograniczanie wolności religii, swobody wypowiedzi i praw kobiet.

Obok anulowania dekretu dotyczącego kompetencji prezydenckich, odroczenie referendum było jednym z głównych postulatów opozycji, protestującej od kilku dni pod pałacem prezydenckim. W zamieszkach, do których tam doszło, siedem osób zginęło, a około 800 zostało rannych.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent ustępuje. Ale musieli zginąć ludzie Dekret rozszerzający kompetencje głowy państwa wywołał poważny kryzys polityczny w kraju i liczne protesty.
Tysiące ludzi na ulicach Egiptu. Idą na pałac Kilkuset spośród około 10 tysięcy demonstrujących w Kairze przeciwników prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego przedarło się przez zapory z drutu kolczastego ustawione wokół pałacu prezydenckiego.
Czołgi na ulicach. Tak chcą zapobiec eskalacji? Egipska armia ustawiła barykady przed pałacem prezydenckim na obrzeżach Kairu.
Tagi: protesty w egipcie, egipt, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz