Notowania

jemen
25.12.2011 14:35

Protesty w Jemenie. "Lud chce osądzenia kata"

Kilkadziesiąt tysięcy osób protestuje na ulicach Sany po tym, jak siły wierne byłemu prezydentowi otworzyły ogień do tłumu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Kilkadziesiąt tysięcy osób manifestowało dziś w Sanie w proteście przeciw zabiciu 13 osób wczoraj w stolicy Jemenu, gdy siły prezydenta Alego Abd Allaha Salaha zaatakowały demonstrantów. Demonstranci domagają się postawienia Salaha przed sądem.*

Kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów przeszło przez dzielnice Sany, w pobliżu Placu Zmiany, który AFP nazywa _ epicentrum kontestacji w Sanie _. Manifestanci połączyli siły z ludźmi, którzy od lutego okupują stolicę w obozie rozbitym na tym placu.

Marsz był reakcją na wczorajsze starcia w Sanie, w których zginęło 13 osób. Służby medyczne poinformowały, że rannych jest około 50 osób, a prawie 150 cierpi na dolegliwości dróg oddechowych wywołane przez gaz łzawiący.

Siły wierne Salahowi zaatakowały manifestantów żądających osądzenia byłego prezydenta za śmierć ludzi zabitych w trakcie wcześniejszych protestów. Oddziały z jednostek dowodzonych przez syna Salaha i jego bratanka zaatakowały demonstrantów ogniem z broni palnej, gazem łzawiącym i armatkami wodnymi.

Dziś tłum skandował: _ Lud chce osądzenia kata _ i _ Nie uspokoimy się aż do egzekucji kata _. Jemeńczycy chcą wycofania immunitetu, który przyznano Salahowi i jego rodzinie podczas negocjacji w sprawie rozwiązania kryzysu w Jemenie, które toczyły się w Rijadzie (Arabia Saudyjska).

Opozycja domaga się osądzenia Salaha, który rządził przez ponad 30 lat, i członków jego reżimu. Były prezydent przekazał władzę na okres tymczasowy wiceprezydentowi zgodnie z porozumieniem, które zapewnia immunitet jemu i jego współpracownikom. Ustalenia te zostały parafowane przez opozycję, ale młodzi demonstranci odrzucają je, żądając postawienia Salaha przed wymiarem sprawiedliwości.

Wzywany od blisko roku do ustąpienia Salah oświadczył, że uda się do Stanów Zjednoczonych, ustępując swemu następcy. Były prezydent obiecał już w ubiegłym miesiącu oddać władzę, w ramach porozumienia z bogatszymi sąsiadami, którzy obawiają się, że rozruchy rozprzestrzenią się z Jemenu na cały region. Jednak nie podał terminu wyjazdu i zadeklarował, że pozostanie na scenie politycznej. Salah ma _ od dwóch tygodni wizę do USA _ - powiedział AFP dyplomata z jednego z krajów, które odegrały rolę mediatorów w jemeńskim kryzysie.

AFP zwraca uwagę, że podczas gdy tłum od dłuższego czasu manifestuje, żądając zniesienia immunitetu znienawidzonego przywódcy, parlament jemeński rozpoczął wczoraj dyskusje o programie porozumienia narodowego i został wezwany do przegłosowania projektu ustawy, która gwarantowałaby nietykalność zarówno Salaha, jak i jego bliskich - pisze AFP. - _ Po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu, podjęte zostaną kroki, by zapewnić immunitet _ dla byłego prezydenta - powiedział francuskiej agencji deputowany z partii Salaha, Sultan al-Barakani.

Były prezydent zażądał _ immunitetu dla 421 osób, w tym dla swoich bliskich i współpracowników _ - powiedział AFP dyplomata, który pragnął zachować anonimowość.

Czytaj więcej wiadomości z Jemenu w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t89047.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemenski;dyktator;znowu;triumfuje,37,0,840741.html) Jemeński dyktator znowu triumfuje Doprowadził do porozumienia na mocy którego partyzanci wycofają się z okupowanych budynków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t140037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krwawa;noc;w;jemenie;nawet;60;ofiar,17,0,837905.html) Krwawa noc w Jemenie, nawet 60 ofiar Trwają walki pomiędzy siłami prezydenta i zwolennikami szejka al-Ahmara.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t138120.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podpisza;porozumienie;ulica;protestuje,157,0,818333.html) Podpiszą porozumienie, ulica protestuje Rada Współpracy Zatoki Perskiej opracowała plan wyjścia Jemenu z kryzysu, którego nie akceptują obywatele.
Tagi: jemen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz