Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Protesty w Syrii. Wojsko na ulicach Dary

0
Podziel się

Demonstracje są wymierzone przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

Protesty w Syrii. Wojsko na ulicach Dary
(Roosewelt Pinheiro/Abr/CC/Wikipedia)
bEiNVMPp

Syryjskie siły bezpieczeństwa otoczyły ponad tysiąc uczestników kolejnej w ostatnich dniach antyrządowej manifestacji w mieście Dara, na południowym zachodzie kraju, podała agencja AFP, powołując się na będącego na miejscu działacza praw człowieka.

_ - Ponad tysiąc osób zebranych w meczecie al-Omari oraz wokół świątyni wykrzykuje hasła przeciwko reżimowi. Są otoczeni przez liczne siły bezpieczeństwa _ oraz uzbrojonych ludzi - powiedział działacz.

Dodał, że manifestujący utworzyli żywy łańcuch wokół meczetu, ponieważ obawiają się ataku ze strony sił bezpieczeństwa. Według innego działacza, Dara przypomina _ koszary wojskowe _. W poniedziałek na rogatkach miasta rozmieszczono żołnierzy.

bEiNVMPr

W ostatnich dniach toczyły się w mieście antyrządowe protesty, w których zginęło sześcioro cywilów. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach, jednak w poniedziałek bilans wzrósł po tym, jak śmierć poniosło 11-letnie dziecko, które dzień wcześniej zatruło się gazem łzawiącym, gdy siły bezpieczeństwa rozpędzały manifestację.

W Syrii demonstracje wymierzone przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi trwają od połowy marca. Na portalu Facebook na stronie zatytułowanej _ syryjska rewolucja 2011 przeciwko Asadowi _ wzywano do manifestacji, które mają doprowadzić do powstania Syrii _ bez tyranii, bez stanu wyjątkowego (obowiązującego od 1963 roku) oraz bez specjalnych sądów _.

Aby uspokoić nastroje władze ogłosiły w niedzielę, że zwolnią z aresztu kilkunastu uczniów zatrzymanych w tym miesiącu za wypisywanie na ścianach budynków w Darze prodemokratycznych haseł. Autorytarny prezydent Syrii Asad, który 11 lat temu przejął władzę po swym ojcu, odrzuca apele o swobody polityczne i wtrąca do więzienia krytyków swego reżimu. Jego ugrupowanie jest u władzy od 1963 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t135329.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protest;w;damaszku;syryjska;policja;uzyla;sily,133,0,794757.html) Protest w Damaszku. Syryjska policja użyła siły Siły bezpieczeństwa rozpędziły około 150 demonstrantów, żądających uwolnienia więźniów politycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t135577.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemen;demonstracje;na;masowym;pogrzebie,92,0,797276.html) Jemen: Demonstracje na masowym pogrzebie Tysiące ludzi uczestniczą w niedzielę w stolicy Jemenu, Sanie, w pogrzebie zabitych uczestników antyrządowej demonstracji w piątek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t135314.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/policja;na;placu;perlowym;w;bahrajnie;5;ofiar,50,0,794674.html) Policja na Placu Perłowym w Bahrajnie. 5 ofiar Policja użyła gazu łzawiącego, a świadkowie słyszeli strzały.
bEiNVMPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)