Notowania

katastrofa w smoleńsku
03.10.2010 11:32

Przeszukają teren katastrofy centymetr po centymetrze

Polscy eksperci przyjechali ze Smoleńska. Za tydzień tam wrócą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Grupa polskich ekspertów wraz z ppłk Tomaszem Mackiewiczem z Wojskowej Prokuratury Okręgowej wróciła ze Smoleńska. _ Wracamy tam 12-13 października, by rozpocząć prace _ - powiedziała dr Anna Zalewska, archeolog z UMCS, która była w gronie ekspertów.

Polska ekipa - ppłk Tomasz Mackiewicz z Wojskowej Prokuratury Okręgowej oraz pięcioro archeologów i geodetów - pojechała do Rosji w środę, by ustalić termin rozpoczęcia prac na miejscu katastrofy Tu-154M. Wczoraj w Smoleńsku ppłk Mackiewicz poinformował, że prace planowane są na 13-27 października.

_ - Rosjanie zastosowali się do naszych próśb, miejsce katastrofy zostało wygrodzone taśmą. Wracamy tam 12-13 października, by już przystąpić do prac _ - powiedziała dr Zalewska.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t112138.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jutro;ruszy;budowa;zadaszenia;szczatkow;tu-154m,88,0,685912.html) Jutro ruszy budowa zadaszenia szczątków TU-154M
We wniosku skierowanym do Rosjan w maju prokuratura pisała, że uzupełniające oględziny miejsca katastrofy mają na celu _ odnalezienie ewentualnych pozostałych szczątków ofiar, fragmentów samolotu, jego wyposażenia oraz ruchomości należących do osób znajdujących się na pokładzie _. Wyznaczono do tego grupę 20 specjalistów - archeologów, a także geodetów i geofizyków. Od tego czasu między stroną polską i rosyjską trwało ustalanie szczegółowych ram prawnych pobytu polskich specjalistów.

Już w czerwcu Instytut Archeologii i Etnologii PAN, gdzie pracuje większość specjalistów mających jechać do Smoleńska, informował, że najlepszym terminem na dokonanie oględzin byłaby jesień. _ W ciągu lata badania nie mogą być realizowane, najlepszy ze względu na warunki atmosferyczne i wegetację roślin byłby termin między połową września a połową października _ - mówił wtedy prof. Andrzej Buko, który ma pełnić funkcję szefa zespołu archeologów.

Zasięg prac obejmie dokładne przeszukanie powierzchni terenu, prospekcję geofizyczną oraz wykonanie planigrafii i dokumentacji znalezisk. Na miejscu zostanie założona siatka geodezyjna, która pozwoli z dokładnością do 1 centymetra przeszukać miejsce nie tylko bezpośredniego upadku samolotu, ale także jego dalsze obrzeża. Podkreślał, że na terenie katastrofy Tu-154M nie będą prowadzone wykopaliska.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t95099.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosyjska;prasa;glowna;wina;za;katastrofe;tu-154;po;stronie;polskiej,67,0,684355.html) Rosyjska prasa: Główna wina za katastrofę TU-154 po stronie polskiej _ Najważniejsze to brak procedur i złe wyszkolenie pilotów. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t112138.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;dziennikarze;zatrzymani;w;smolensku,83,0,685139.html) Polscy dziennikarze zatrzymani w Smoleńsku Korespondenci TVP Info, TVN 24 i RMF FM w Rosji zostali zatrzymani pod pretekstem wejścia na teren wojskowy.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, archeolodzy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz