Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przywódca Tamilskich Tygrysów żyje?

0
Podziel się

Władze Sri Lanki ogłosiły wcześniej zgon przywódcy separatystów.

Przywódca Tamilskich Tygrysów żyje?
(PAP/EPA)
bDySWbRx

Według tamilskiej witryny internetowej przywódca Tamilskich Tygrysów Wyzwolenia Elamu Vellupillai Prabhakaran żyje.

Tymczasem władze Sri Lanki ogłosiły, iż wraz ze śmiercią przywódcy Tygrysów rozbite zostały doszczętnie siły tamilskich separatystów, a trzydziestoletnia wojna na Sri Lance zakończyła się.

Sprzeczne doniesienia z ogarniętej wojną północnej części Sri Lanki nie zostały do tej pory zweryfikowane przez niezależnych obserwatorów. Domniemana śmierć przywódcy Tamilskich Tygrysów jest przedmiotem licznych komentarzy w indyjskich mediach.

bDySWbRz

Indie od lat były zainteresowane sytuacją na Sri Lance, a liczne organizacje Tamilów zamieszkujących w południowych Indiach w stanie Tamil Nadu sympatyzowały z separatystycznym ruchem Tamilów ze Sri Lanki. Po ogłoszeniu zakończenia przez władze w Kolombo działań zbrojnych przeciw Tygrysom władze indyjskie wydały oświadczenie, w którym zapowiedziały przekazanie Sri Lance znacznej pomocy humanitarnej na rzecz cywilnej ludności tamilskiej poszkodowanej przez wojnę.

Liczbę uchodźców z terenów objętych w ostatnich miesiącach walkami ocenia się na blisko 300 tysięcy. Jednocześnie indyjskie ministerstwo spraw zagranicznych podkreśliło, iż wraz z zakończeniem wojny konieczne jest działanie na rzecz rozwiązania wieloletniego sporu etnicznego pomiędzy tamilską mniejszością i syngaleską większością. Elementem tych działań powinno być zdaniem Indii takie przekształcenie lankijskiej konstytucji, by wszystkie mniejszości narodowe zamieszkujące wyspę, w tym także Tamilowie, miały we władzach centralnych swych przedstawicieli oraz właściwą reprezentację.

bDySWbSa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)