Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL i PJN spróbują jeszcze raz? Trwają rozmowy

0
Podziel się:

Co z nową ofertą Centrum dla Polaków? Posłowie dwóch małych partii chcą zwiększyć swoje szanse w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Paweł Kowal, lider PJN
Paweł Kowal, lider PJN (Piotr Blawicki/East News)

Do połowy lipca PSL i PJN dały sobie czas na opracowanie nowej formuły współpracy. Kwestią sporną jest m.in. współpraca z innymi środowiskami: PSL jest _ za _, PJN ocenia to sceptycznie. Ponadto europosłowie PJN nie zamierzają opuszczać obecnej frakcji w PE, czego oczekiwałby szef PSL.

Na początku roku politycy PJN i PSL ogłosili wspólną inicjatywę programową o nazwie _ Centrum dla Polaków _. Z ofertą stworzenia nowego, centrowego środowiska politycznego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 r., wystąpił szef PSL.

W czerwcu Piechociński otrzymał list od Kowala, w którym lider PJN uznał, że współpraca obu partii się nie układa. Wiceszef PJN europoseł Marek Migalski mówił przed tygodniem, że uważa współpracę z ludowcami za zakończoną. Ocenił, że między PSL a PJN jest więcej różnic, niż podobieństw.

Jednak obie partie dały sobie jeszcze czas na opracowanie nowej formuły współpracy. Ma to nastąpić do połowy lipca i na kolejnym spotkaniu polityków obu partii ma dojść do porównania dwóch koncepcji.

_ - Wtedy będzie widać ostateczne rozstrzygnięcie scenariusza politycznego, który obie strony realizują. Albo wycofanie się z dotychczasowych intencji _ - powiedział Piechociński.

Wiceszef PJN Paweł Poncyljusz stwierdził z kolei, że obie partie w lipcu wyłożą na stół swoje propozycje programowe i organizacyjne. - _ Jeśli się nie dogadamy - chcemy wiedzieć dlaczego _ - dodał.

Nieoficjalnie politycy PJN przyznają, że początkowo liczyli na podpisanie porozumienia i bliską współpracę obu partii przed kilkoma kolejnymi wyborami, a pierwszym negatywnym sygnałem było dla nich odwołanie w kwietniu debaty programowej na temat polityki prorodzinnej.

W ramach wspólnej inicjatywy _ Centrum dla Polaków _ zapowiedziano pięć debat. Pierwsza - na temat sytuacji Europy - odbyła się w marcu, kolejna - dotycząca rolnictwa - w maju. Kolejną debatę - o polityce prorodzinnej - odwołano.

_ - Prawdopodobnie Donaldowi Tuskowi się nie podobało, że ludowcy współpracują z partią opozycyjną. Na razie nie ogłaszamy oficjalnie końca współpracy, by sobie nie zamykać drzwi. W PSL panuje chaos i nie ma spójnego pomysłu na to porozumienie _ - stwierdził anonimowo jeden z polityków PJN.

Problematyczną kwestią w relacjach PSL-PJN był zgłaszany wiosną pomysł ludowców poszerzenia porozumienia o kolejne środowiska - Unię Pracy, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, a później - Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe.

Prezes PJN pytany wówczas o możliwość włączenia do współpracy innych środowisk, powiedział, że dla PJN _ kluczowym partnerem jest PSL _. Kowal podkreślał, że z jego doświadczenia wynika, że _ sklejanie szerszych środowisk jest trudne _.

Zdaniem informatorów z PSL, politycy PJN nie mają podstaw do oponowania wobec pomysłów rozszerzenia porozumienia. _ - Na początku nie było mowy, że nikt nie może do nas dołączyć. Politycy PJN reprezentują mniejszą partię, więc powinni się dostosować _ - stwierdził jeden z polityków PSL.

Ponadto Piechociński, jako jeden z warunków brzegowych wznowienia współpracy z PJN, zgłosił w czerwcu oczekiwanie, że obaj europosłowie tej partii - Kowal i Migalski - przystąpią do frakcji Europejskiej Partii Ludowej w europarlemencie, w której znajduje się PSL; PJN należy natomiast do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Według Piechocińskiego wiarygodność wcześniejszych deklaracji o woli współpracy ze strony polityków PJN powinna być w ten sposób zweryfikowana.

Migalski w swoim imieniu wykluczył wówczas taką możliwość. _ - Równie prawdopodobne jest to, że wszyscy europosłowie PSL przystąpią do naszej frakcji _ - powiedział wtedy europoseł.

W takiej sytuacji szef PSL podtrzymał swoje oczekiwanie wobec Kowala. _ Nie widzę powodów do takiej zmiany _ - powiedział jednak szef PJN odnosząc się do stanowiska Piechocińskiego. Zdaniem Kowala PJN cieszy się dobrą pozycją w swojej frakcji, a jej opuszczenie, to zbyt poważna decyzja polityczna, by mówić o niej _ w kategorii gestu _.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL i PJN zmieniają politykę prorodzinną? Celem będzie wypracowanie nowych rozwiązań legislacyjnych.
PSL tworzy szeroką koalicję. Zaprosili... Przedstawiciele SKL mają wziąć udział w drugiej debacie programowej PSL i PJN, która odbędzie się 13 maja.
Chce zmusić premiera Tuska do współpracy Lider PJN Paweł Kowal proponuje powołanie Komitetu do spraw Europejskich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)