Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pussy Riot nie mają poparcią wśród Rosjan

0
Podziel się:

Aż 35 procent Rosjan uważa za adekwatną karę dwóch lat kolonii karnej dla członkiń zespołu Pussy Riot. 43 procent uznaje ją za niewystarczającą.

Pussy Riot nie mają poparcią wśród Rosjan
(AP/FOTOLINK/East News)

Aż 35 procent Rosjan uważa za adekwatną karę dwóch lat kolonii karnej dla członkiń zespołu Pussy Riot, skazanych za chuligaństwo w świątyni prawosławnej, a dalsze 43 procent uznaje ją za niewystarczającą - wynika z sondażu Centrum Lewady.

Badanie niezależnego ośrodka przeprowadzone było we wrześniu na reprezentatywnej próbie 1600 osób. Wynika z niego, że 14 procent Rosjan uważa wyrok dla członkiń Pussy Riot za zbyt surowy, a dwa procent sądzi, że czyny, które zarzucono artystkom, nie zasługują na sprawę karną.

Ponad połowa - 53 procent - sądzi, że performerki, które wykonały w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela utwór _ Bogurodzico, przegoń Putina _, przypuszczalnie albo na pewno stawiały sobie za cel obrazę uczuć wiernych. Jednocześnie tylko 19 procent badanych uznało, że chodziło o rozmyślny atak na Cerkiew prawosławną, podczas gdy 41 procent oceniło akcję Pussy Riot jako _ zwykłe chuligaństwo _.

Trzy z łącznie pięciu członkiń Pussy Riot zostały w sierpniu skazane za chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną. 10 października odbędzie się rozprawa odwoławcza w ich sprawie.

Z sondażu Centrum Lewady wynika, że 29 procent Rosjan oceniło działania performerek jako _ akcję o charakterze politycznym, wymierzoną przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi i zaangażowaniu Cerkwi w politykę _.

Tymczasem trzy członkinie Pussy Riot - 22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 24-letnia Maria Alochina i 29-letnia Jekatierina Samucewicz - tak właśnie określały cel swojej akcji. W ich zamyśle miała być protestem przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl.

Wyrok dwóch lat kolonii karnej został na Zachodzie powszechnie uznany za niewspółmierny i sprzeczny z zasadami wolności słowa i swobody artystycznej. O uwolnienie performerek apelowali m.in. tak znani artyści jak Paul McCartney czy Yoko Ono.

Czytaj więcej w Money.pl
Pussy Riot wyjdą na wolność? Zależy od... Rosyjska Cerkiew prawosławna zaapelowała, by sąd przy orzekaniu w sprawie członkiń grupy Pussy Riot wziął pod uwagę ich ewentualną skruchę.
Ostra krytyka wyroku, ale Putin nieugięty W sprawie Pussy Riot ostro wypowiedziała się szefowa unijnej dyplomacji i przedstawiciele USA w Rosji.
Kolejny sąd nad artystkami z Pussy Riot Wcześniej sąd rejonowy w Moskwie uznał ich występ w soborze za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" i skazał je na dwa lata pozbawienia wolności w kolonii karnej.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)