Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Putin deklaruje. Rosjanie będą mieli wybór

Premier Rosji zaznaczył, że wynik wyborów prezydenckich nie jest rozstrzygnięty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Premier Rosji Władimir Putin (na zdjęciu) zaprzeczył, jakoby jego start w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku oznaczał, że obywatele Federacji Rosyjskiej faktycznie nie będą mieli wyboru. Oświadczył też, że po wyborach parlamentarnych w grudniu tego roku kierowana przez niego partia Jedna Rosja powinna pozostać główną siłą polityczną w kraju i Dumie Państwowej.

Premier mówił o tym w wywiadzie, jakiego udzielił trzem rosyjskim stacjom telewizyjnym: Kanał 1, Rossija i NTV. Rozmowa zostanie wyemitowana wieczorem, ale trzy stacje zaprezentowały już jej fragmenty.

Jest to pierwszy taki wywiad Putina po ogłoszeniu decyzji, że w przyszłym roku będzie się ubiegał o powrót na Kreml, a stanowisko premiera obejmie obecny szef państwa Dmitrij Miedwiediew.

Putin nie zgodził się z opinią, że jego udział w wyborach przesądza o ich wyniku. - _ Zwykły obywatel zawsze ma wybór. Nie można mówić, że rezultat głosowania jest przesądzony _ - podkreślił.

Poproszony o odniesienie się do wyrażanej na Zachodzie opinii, iż jest politycznym _ jastrzębiem _, rosyjski premier odparł, że _ jastrząb, to sympatyczny ptak _. Putin oświadczył także, iż najważniejsze dla niego jest zaufanie ludzi. - _ Nie gabinety i funkcje są najważniejsze. Najważniejsze jest zaufanie ludzi _ - powiedział.

Premier oznajmił również, że po grudniowych wyborach parlamentarnych _ Jedna Rosja powinna pozostać główną siłą polityczną w kraju i Dumie Państwowej _. Jednocześnie zapowiedział, że we władzach tej partii nastąpią zmiany.

_ - Nie może być ulubieńców, a decyzje nie powinny być podejmowane na podstawie sympatii i antypatii. Sądzę, że także w kierowniczych gremiach partii nastąpią zmiany _ - wskazał.

Miedwiediew ze swej strony przekonywał przedwczoraj na spotkaniu ze swoimi stronnikami w Moskwie, że przyszła konstrukcja władzy w Rosji, którą zaproponował razem z Putinem, nie oznacza powrotu do przeszłości, lecz jest sposobem na rozwiązanie zadań, które przed sobą postawili. Prezydent zapewnił też, że nowy rząd, który zostanie sformowany po wyborach w wypadku zwycięstwa partii Jedna Rosja, _ będzie się składać z absolutnie nowych ludzi _.

24 września Miedwiediew zaproponował, aby to Putin kandydował w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku. Ten z kolei wystąpił z inicjatywą, by po przyszłorocznych wyborach Miedwiediew stanął na czele nowego rządu.

30 września wywiadu takiego Kanałowi 1, Rossii i NTV udzielił Miedwiediew. Prezydent bronił w nim zapowiedzianej roszady na szczytach władzy. Oznajmił, że nie zamierza się kłócić i rywalizować z Putinem, gdyż - jak podkreślił - obaj są reprezentantami tej samej siły politycznej. Zauważył też, że rating wyborczy szefa rządu jest wyższy niż jego własny.

Wiele mediów i analityków w Rosji określiło decyzję Putina o starcie w wyborach prezydenckich w 2012 roku, po dwóch kadencjach na Kremlu w latach 2000-2008, do _ breżniewizacji _ rosyjskiego systemu politycznego. Leonid Breżniew kierował ZSRR od 1964 roku do swej śmierci w roku 1982.

Czytaj więcej o ostatnich wydarzeniach w Rosji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t85001.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zaskakujacy;apel;miedwiediewa;do;ministrow,43,0,936747.html) Zaskakujący apel Miedwiediewa do ministrów _ - Bez znajomości Internetu i umiejętności posługiwania się komputerem nie ma co marzyć o pracy w rządzie - _ zapowiedział prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stalinisci;i;kasparow;wzywaja;do;bojkotu;wyborow,107,0,928107.html) Wzywają do bojkotu wyborów. "Są nielegalne" Liderzy kilku formacji opozycyjnych wystąpili z apelem do obywateli Rosji, w którym wezwali ich do zbojkotowania grudniowych wyborów do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t103297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/minister;finansow;rosji;odmowi;miedwiediewowi,183,0,919991.html) Wróci "autorytaryzm bez rękawiczek" Rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin nie widzi siebie po wyborach w nowym rządzie.
Tagi: wybory prezydenckie w rosji, rosja, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz