Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin: Mamy gaz dla Europy na następne 100 lat

0
Podziel się:

Premier Rosji zapewnia też, że nie ma nic przeciwko dywersyfikowaniu dostaw przez kraje UE.

Putin: Mamy gaz dla Europy na następne 100 lat
(PAP/EPA)

- _ Rosja dysponuje wystarczającymi zasobami gazu, by zaspokajać potrzeby Europy i własne przez co najmniej 100 lat _ - przekonuje premier Rosji Władimir Putin po rosyjsko-węgierskich konsultacjach międzyrządowych.

_ - Gaz albo jest, albo go nie ma. W Rosji jest - mówi Putin. - Mamy dość zasobów, by zaspokajać potrzeby własne i potrzeby naszych europejskich klientów co najmniej przez 100 lat. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, na podstawie poważnych badań _.

Dodał też, że nie ma problemów ze źródłami zaopatrzenia Europy w gaz, a tylko istnieje problem państw tranzytowych.

Jak zaznaczył, Rosja nie ma nic przeciwko dywersyfikowaniu dróg zaopatrzenia w gaz przez europejskich odbiorców. Zaznaczył jednakże, iż projekt Nabucco nie zmniejsza liczby państw tranzytowych, tylko ją powiększa. _ Są to i Azerbejdżan, i Turcja, i Gruzja, ale i to nie wystarczy, bo zaopatrzenia nie będzie, dopóki do projektu nie przyłączy się Iran _ - oznajmił.

_ Będziemy zadowoleni, jeśli ten projekt komukolwiek uda się kiedyś zrealizować _ - dodał.

Putin zapewnił natomiast, że nie będzie _ problemów z finansowaniem _ projektu South Stream, który ma kosztować 10 mld euro. We wtorek Rosja i Węgry podpisały w Moskwie pakiet porozumień dotyczących budowy węgierskiego odcinka tego gazociągu.

Putin zapowiedział, że South Stream ma umożliwiać dostarczanie 31 mld m sześc. gazu rocznie, ale nie wykluczył, że ilość ta zostanie zwiększona.

Do projektu gazociągu Nabucco, który ma dostarczać gaz z regionu Morza Kaspijskiego do Europy z ominięciem Rosji, przystąpiło sześć państw. Do tej pory jego realizacja nie została jednak rozpoczęta z braku wystarczających środków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)