Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin nie sądził, że sankcje Zachodu będą tak słabe

0
Podziel się:

"Washington Post" i "Wall Street Journal" krytykują Zachód, zwłaszcza prezydenta USA Baracka Obamę za skromny zasięg sankcji wobec Rosji.

Putin nie sądził, że sankcje Zachodu będą tak słabe
(AP/FOTOLINK/East News)
bEDCnNat

Washington Post i Wall Street Journal krytykują Zachód, a zwłaszcza prezydenta USA Baracka Obamę za skromny zasięg sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na przejęcie przez nią Krymu.

Oba amerykańskie dzienniki w artykułach redakcyjnych zauważają, że miarą nikłej wagi sankcji jest wzrost notowań akcji na moskiewskiej giełdzie. Sankcje Zachodu są nieznaczną karą dla prezydenta Rosji Władimira Putina - komentuje _ Washington Post _, sankcje Obamy są _ niepoważne _ - pisze w tytule _ Wall Street Journal _.

_ - Chociaż Putin spełnia najbardziej pesymistyczne oczekiwania dotyczące swej agresywności lub je przewyższa, USA i sojusznicy jak dotąd zrobili w odpowiedzi mniej niż grozili i niż oczekiwały rynki _ - zauważa _ Washington Post _.

bEDCnNav

Dziennik podkreśla, że lista osób objętych sankcjami UE liczy 21 nazwisk - zbyt mało, by było to dotkliwe dla Kremla. Amerykańska _ czarna lista _ dotyczy tylko siedmiu przedstawicieli Rosji, a pięciu z nich to _ deputowani bez żadnego znaczenia _ - pisze _ WSJ _.

I choć dzienniki odnotowują, że sankcje USA objęły dwóch bliskich doradców Putina, to przekonują, że by odniosły skutek, muszą uderzyć w biznes powiązany z Kremlem. _ Jeśli Zachód nie podejmie szybkich działań przeciwko oligarchom, osobom zbierającym haracze i bankom, które wspierają reżim rosyjski, rezultatem będzie zapewne dalsza agresja _ - pisze _ Washington Post _. _ _

_ WSJ _ zauważa, że na liście nie ma np. szefa Gazpromu Aleksieja Millera czy Igora Sieczina, stojącego na czele innego koncernu - Rosnieftu. Tymczasem właśnie _ ci ludzie mają aktywa i interesy w Europie i Ameryce, i ograniczenie im możliwości inwestycji i podróżowania byłoby finansowo dotkliwe dla najbliższego otoczenia Putina _ - podkreśla dziennik.

_ Washington Post _ określa jako _ dobrą wiadomość _ podpisanie przez Obamę dekretu, który pozwala mu na rozszerzenie sankcji wobec Rosji w każdej chwili i bez zgody Kongresu. Obama _ powstrzymał się przed ostrzejszymi działaniami oferując Putinowi możliwości deeskalacji (kryzysu) pozwalające zachować twarz _; nie jest to pozbawione rozsądku - zauważa dziennik. Ale zaraz dodaje: _ na razie deeskalacja jest myśleniem życzeniowym _.

bEDCnNaB

_ WSJ _ zaś krytykuje _ dyplomatyczne stopniowanie _ sankcji. Taka polityka skłoniła Obamę do odłożenia sankcji w momencie, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Krym; Obama miał nadzieję, że Putin _ przemyśli sprawę _. To nie zadziałało i nie zadziała i teraz - uważa _ WSJ _.

_ Sankcje są niedoskonałym narzędziem polityki zagranicznej, ale słaba gospodarka Rosji i jej zależność od zachodnich rynków kapitałowych dają USA i Europie pewne narzędzia działania. Sankcje, które ogłosił Obama są gorzej niż bezużyteczne, bo ich głównym efektem będzie postrzeganie Ameryki jako słabej _ - podsumowuje _ Wall Street Journal _.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama obiecał Ukrainie: "Obciążymy Rosję kosztami" Amerykanie nigdy nie zaakceptują zagarnięcia Krymu. Premier Ukrainy proponuje Moskwie rozmowy.
Doradcy Obamy myślą, jak ukarać Rosję Prezydencka administracja uważa, że dysponuje środkami, by poprzez sankcje bardzo zaszkodzić rosyjskiej gospodarce. Część doradców uważa, że należy z tej władzy skorzystać.
Amerykanie będą eksportować gaz na Ukrainę Stany Zjednoczone chcą eksportować gaz do Europy w tym na Ukrainę. Celem tego działania ma być zmniejszenie wpływu Rosji na pozostałe kraje Europy. Wydarzenia na Krymie Jak donosi New York Times zajścia na Krymie zostały uznane przez USA za rosyjską agresję na Ukrainę. Właśnie te wydarzenia miały wpływ na nowy kierunek polityki gazowej i energetycznej ...
Kerry i Ławrow spotkali się w sprawie Ukrainy Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotkał się dzisiaj z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, aby kontynuować rozmowy na temat sytuacji na Ukrainie.
bEDCnNaW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)