Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin nie wyklucza drugiej tury w wyborach prezydenckich

0
Podziel się:

Premier Władimir Putin nie wyklucza, że w marcowych wyborach prezydenckich dojdzie do drugiej tury. Mimo tego jest pewny swojej wygranej.

Putin nie wyklucza drugiej tury w wyborach prezydenckich
(Monika Flueckiger/World Economic Forum/CC/Flickr)

Premier Władimir Putin nie wykluczył dziś, że w marcowych wyborach prezydenckich w Federacji Rosyjskiej - po których zamierza on wrócić na Kreml, do wyłonienia zwycięzcy potrzebne będą dwie tury głosowania.

Putin ostrzegł zarazem, że druga tura wyborów nieuchronnie zdestabilizuje sytuację polityczną w Rosji. Opowiedział się też za obecnością w FR podczas wyborów obserwatorów z zagranicy. Zaznaczył jednak, że nie powinni oni być stronniczy.

Szef rządu Rosji mówił o tym w Moskwie podczas spotkania ze studentami prawa z całego kraju, którzy chcą zostać obserwatorami podczas zbliżających się wyborów. W tym celu powołują do życia Korpus Obserwatorów.

_ Jak wiadomo, prawo dopuszcza możliwość drugiej tury. Będzie to zależeć od woli obywateli. Naturalnie, nie wystawiłbym swojej kandydatury, jeśli nie liczyłbym na zwycięstwo. Mam także świadomość, że druga tura nieuchronnie będzie związana z kontynuowaniem określonej walki, a tym samym - z pewną destabilizacją naszej sytuacji politycznej _ - oświadczył Putin.

Premier dodał, że nie stanie się nic strasznego, jeśli dojdzie do drugiej tury. _ Jestem na to przygotowany. Jeśli trzeba będzie, to popracujemy w drugiej turze _ - powiedział.

Putin zauważył, że liczy na to, iż ludzie, którzy pozytywnie oceniają rezultaty jego pracy jako prezydenta, a następnie premiera, przyjdą na wybory i zagłosują. _ Istnieje niebezpieczeństwo, iż wielu moich zwolenników może nie przyjść, uważając, że Putin i tak wygra; że coś tam zrobią, żeby zwyciężył _ - wskazał.

_ Otóż niczego robić nie będziemy. To również dlatego pozytywnie zareagowałem na inicjatywę utworzenia Korpusu Obserwatorów. Cały kraj powinien wiedzieć, że wybory będą uczciwe, a wyniki - obiektywne _ - dodał premier.

Putin zaproponował, by młodzi prawnicy z Korpusu Obserwatorów reprezentowali go jako kandydata na prezydenta. Opowiedział się też za obecnością w FR podczas wyborów obserwatorów z zagranicy, zaznaczając jednak, że nie powinni oni być stronniczy.

_ Współczesny świat powinien być otwarty. Stopień zaufania będzie się zwiększać, jeśli będziemy wzajemnie otwarci _ - powiedział.

Sekretarz prasowy szefa rządu Dmitrij Pieskow poinformował, że aby spotkać się ze studentami prawa, Putin wziął w środę jeden dzień urlopu.

Premier jest zdecydowanym faworytem marcowych wyborów. Według niezależnego Centrum Jurija Lewady, gdyby wybory odbyły się w trzeciej dekadzie stycznia, to Putin wygrałby je już w pierwszej turze, zdobywając 62 proc. głosów.

Część ekspertów uważa jednak, że wybory te będą dla szefa rządu trudniejsze niż przewidują to sondaże i że konieczna będzie druga tura, w której zmierzy się on z przywódcą Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadijem Ziuganowem.

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 4 marca. Oprócz Putina i Ziuganowa o najwyższy urząd w państwie ubiegają się także przywódca nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski, lider socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Siergiej Mironow i miliarder Michaił Prochorow.

Gigantyczny baner o powierzchni 140 metrów kwadratowych z napisem Putin, odejdź wisiał w środę przez ponad godzinę naprzeciw Kremla. Poza napisem na żółtym banerze widniał rysunek twarzy premiera Władimira Putina przekreślony na krzyż.

_ Naszym głównym celem jest przypomnienie wszystkim, że w tym tygodniu jest przewidziana manifestacja na rzecz uczciwych wyborów _ - powiedziała agencji AFP aktywistka liberalnego ruchu Solidarność Anastazja Rybaczenko. Jego członkowie przyznali się do zawieszenia baneru.

Jeden z liderów ruchu Solidarność Ilja Jaszyn pochwalił się internetowemu dziennikowi Gazieta.ru, że baner powiesił razem z czterema kolegami, i że jest to największy baner w historii protestów w Rosji.

Wyjaśnił też, dlaczego wielka żółta płachta zawisła naprzeciwko Kremla, a nie siedziby rządu, którym kieruje Putin. _ Sądzimy, że (prezydent Dmitrij) Miedwiediew nie jest osobą, która podejmuje samodzielne decyzje, dlatego apel o odejście Putina kierujemy w stronę Kremla _ - powiedział Jaszyn.

Dodał, że przez baner rosyjska opozycja chciała przypomnieć o manifestacji zaplanowanej na sobotę, 4 lutego, i o tym, że żądanie odsunięcia Putina od władzy pozostaje kluczowym.

Czytaj więcej o wyborach w Rosji
Putin traci poparcie Rosjan, ale mimo to... Notowania premiera obniżyły się o 16 proc., niemniej wciąż ma szanse na wygraną w pierwszej turze marcowych wyborów prezydenckich.
Rusza telefon zaufania dla przeciwników Putina Pod specjalnym numerem przyjmowane są informacje o niedozwolonych naciskach na obywateli.
Miliarder zagrozi Putinowi? Jest pewny, że... Michaił Prochorow, który pretenduje do udziału w wyborach prezydenckich w Rosji, ocenił swoje szanse na drugą turę, jako bardzo duże.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)